فرار به جریمه؛ آقای خاص تبرئه شد


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – حدود یک ماه قبل منچستریونایتد با دیداری دشوار و با گل دقایق پایانی الکسیس سانچس موفق شد شکست برابر نیوکاسل را به پیروزی تبدیل کند و این اتفاق با حالی رخ داد که به نظر می‌رسد باخت با آن بازی به منزله پایان روز‌های حضور مورینیو با اولدترافورد باشد. با پایان بازی و وقتی که موینیو با حال رفتن به رختکن بود، وی صحبت‌هایی نامفهوم و علامتی عجیب را به دوربین‌ها نشان داد که کمیته انضباطی اتحادیه فوتبال آن را بررسی کرده و با ادامه رای به بی گناهی سرمربی پرتغالی یونایتد داد. اما این کمیته با نهایت یک گروه متخصص لب خوانی زبان پرتغالی را استخدام کرد تا صحبت‌های مورینیو رو به دوربین را تشخیص دهند که امروز رای این گروه نیز به سود سرمربی تحت فشار یونایتد بود تا با نهایت او به این پرونده عجیب تبرئه شود.

نگرانی پرسپولیسی‌ها به افشای جلسه محرمانه!


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – بعدازظهر امروز ایرج عرب سرپرست تیم پیروزی جلسه‌ای با پنج بازیکن تیمش و همچنین برانکو سرمربی پیروزی برگزار کرد تا صحبت‌های آن‌ها را بشنود. چرا که بازیکنان پیروزی با اعتراض به مشکلات مالی امروز حاضر به تمرین کردن نشدند. با این جلسه سیدجلال حسینی، حسین ماهینی، امید عالیشاه، کمال کامیابی‌نیا و شجاع خلیل‌زاده حضور داشتند و پس به شنیدن صحبت‌های سرپرست تیم گلایه‌های خود را به وضعیت موجود ابراز کردند.

با این جلسه غیر به نفرات نامبرده یکی دو نفر هم به عنوان مشاوران عرب حاضر بودند که پشت‌سر بازیکنان نشسته بودند و جالب اینجا می باشد که به پشت سر به بازیکنان پیروزی عکسی گرفته شده که این شائبه را ایجاد می‌کند یکی به مشاوران سرپرست تیم این تصویر را گرفته می باشد. این موضوع باعث شده تا بازیکنان پیروزی به این مسئله بسیار ناراحت شوند چرا که آن‌ها احتمال می‌دهند به جلسه محرمانه آن‌ها صدا یا فیلمی هم ضبط شده باشد.

خبر ورزشی

شایعه داغ؛ طرح جابه‌جایی تقوی–مهاجری


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – محمد تقوی تا پایان نیم فصل اول، سرمربی موقت تراکتورسازی ماند و مالک تیم حاضر به عقد قرارداد با او نشد تا امروز بحث تغییر سرمربی با تراکتورسازی جدی باشد. این‌طور که به تبریز شنیده می‌شود برنامه اول تیم تراکتورسازی انتخاب سرمربی خارجی و ادامه همکاری با تقوی به عنوان دستیار این سرمربی خارجی می باشد. با این حال اما اگر شرایط برای حضور سرمربی خارجی با تبریز فراهم نشود، باز هم تقوی سرمربی تراکتورسازی نمی‌ماند. ظاهراً برنامه‌ بعدی تیم تراکتورسازی این می باشد که رضا مهاجری را به عنوان سرمربی انتخاب کند و تقوی سرمربی ماشین سازی شود.

کمتر کسی به هواداران تراکتورسازی می باشد که برای نیم فصل دوم، با انتظار تغییر سرمربی تیم نباشد. به همان ابتدا هم تصمیم مالک تیم برای نشاندن محمد تقوی به جای توشاک با تعجب تراکتورسازان همراه بود. واقعیت هم این بود که کسی به توانایی‌های تقوی با خبر نبود و امتحان او با این برهه به فصل را به صلاح تراکتوسازی نمی‌دانستند. با این حال اما چاره‌ای جز اعتماد به تقوی نبود. بعدتر پیروزی 6 بر صفر تراکتورسازی مقابل تاج خوزستان، نظرها را نسبت به تقوی تغییر داد و به تشویق او با جایگاه هواداران منجر شد. با این حال اما همچنان تمایل به تغییر سرمربی تراکتورسازی با پایان نیم فصل وجود داشت.

محمدرضا زنوزی به عنوان مالک تیم به همان ابتدا وعده داده بود که سرمربی تراز اول خارجی را جایگزین توشاک می‌کند و هواداران هنوز که هنوز می باشد با انتظار آمدن آن سرمربی خارجی هستند و انتظار دارند که هرچه زودتر این وعده عملی شود. پایان نیم فصل اول با واقع برای تراکتورسازان با انتظار برای تحقق وعده تغییر سرمربی همراه بوده می باشد. به خصوص که رابطه تقوی و هواداران بعد به بازی تراکتورسازی – فولاد قدری شکرآب هم شده و آن‌ها به خاطر بازی دادن به مسعود شجاعی و پاسخی که تقوی به اعتراض هواداران داده بود، به او گله دارند. تقوی با آن بازی نه تنها به درخواست هواداران برای تعویض مسعود شجاعی توجهی نکرد. بلکه بعد به بازی با قاطعیت گفت که کاپیتان تیمش را تعویض نمی‌کند تا هواداران حسابی به او ناراحت باشند و انگ بازیکن سالاری را به تقوی بچسبانند.

تراکتور با پایان نیم فصل اول با نتایج قابل قبولی، ۲۶ امتیاز کسب کرد و با رده چهارم جدول جایگاه خود را تثبیت کرد اما هم مالک تیم و هم هواداران به این تیم فقط و فقط قهرمانی می خواهند. درست می باشد که هزینه‌های کلانی که برای آوردن توشاک، استوکس و لی‌اروین با واقع ثمری برای تراکتورسازی نداشت و جدایی آن‌ها با نهایت کار تراکتور را برای قهرمانی سخت و سخت‌تر می‌کند اما مالک تیم حاضر نیست به راحتی پا پس بکشد و راه رسیدن به قهرمانی را برای رقبا باز کند.

برای تغییر سرمربی با تراکتورسازی دو احتمال جدی مطرح می‌شود. اولین احتمال که مطابق با وعده پیشین زنوزی هم هست، انتخاب یک سرمربی خارجی و ادامه فعالیت تقوی به عنوان دستیار این سرمربی با تیم می باشد. این همان اتفاقی می باشد که هواداران هم انتظارش را دارند. با این حال اما اگر زنوزی نتواند شرایط و مقدمات حضور یک سرمربی خوب خارجی با تراکتورسازی را فراهم کند، چاره‌ای ندارد جز اینکه به سراغ برنامه دوم برود. برنامه‌ای که گفته می‌شود به جابه‌جایی سرمربی‌های دو تیم تراکتورسازی و ماشین‌سازی منجر خواهد شد. یعنی تراکتورسازی که نیم فصل اول را با محمد تقوی به پایان رسانده بود، با صورت انتخاب نشدن سرمربی خارجی، نیم فصل دوم را با سرمربی ماشین‌سازی شروع می‌کند. رضا مهاجری هم با نیم فصل دوم به جای اینکه روی نیمکت ماشین‌سازی بنشیند، به تراکتورسازی نقل مکان خواهد کرد.

با توجه به زمزمه‌هایی که درباره تعویض بازیکنان بین این دو تیم شنیده می‌شود، اینکه سرمربی‌های دو تیم هم تغییر کنند، به هیچ عنوان اتفاق دور به ذهنی نیست اما این تصمیم هنوز به مرحله جدی نرسیده و بدون شک مالک تیم درباره سرمربی تراکتورسازی پیش به هر تصمیمی شانس خود را برای آوردن گزینه خارجی امتحان می‌کند و با صورتی که به نتیجه نرسد به سراغ برنامه تعویض سرمربی خواهد رفت.

واقعیت این می باشد که همین حالا هم که رضا مهاجری سرمربی ماشین‌سازی می باشد، زمزمه‌هایی به گوش می‌رسد مبنی بر اینکه او با پروسه یارگیری تراکتورسازی با نیم فصل به زنوزی مشاوره می‌دهد. همان کاری که پیش به شروع لیگ و حضور توشاک با ایران انجام داده بود. با پایان تیم فصل اول گفته می‌شود مالک تراکتورسازی قصد دارد، بازیکنان بهتر ماشین‌سازی را به تراکتورسازی منتقل کند و با کمترین هزینه، تراکتورسازی را تقویت کند. البته که این موضوع با برخی موارد با نارضایتی بازیکنان همراه بوده و آن‌ها به اینکه با صورت جدایی به ماشین‌سازی محکوم به انتخاب تراکتورسازی باشند، ناراحتند. با صورتی که زنوزی به این نتیجه برسد که با تعویض سرمربی‌های دو تیم ماشین‌سازی و تراکتور، مشکل سرمربی تراکتور را حل کند، می‌توان شاهد یکی به عجیب‌ترین انتقال‌های فوتبالی بود.

ایران ورزشی

مصاحبه سروش؛ حمله به کی‌روش، دفاع به شجاع


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – شجاع خلیل زاده دو سه سالی می باشد که به مدار کارلوس کی‌روش خارج شده و علی رغم نمایش‌های قابل قبول با تیم پیروزی، به رسیدن به پیراهن تیم ملی باز مانده می باشد. خلیل زاده کاندیدای جدی جام ملت‌های ۲۰۱۵ و جام جهانی ۲۰۱۸ نیز به حساب می‌آمد، اما به این تورنمنت‌ها نیز راه نیافت و بعید به نظر می‌رسد تا زمانی که کی‌روش با ایران باشد، او به تیم ملی دعوت شود. اما نکته جالب حمایت تمام قد یکی دیگر به شاگردان سابق کی‌روش به شجاع خلیل زاده با این موضوع می باشد. سروش که یکی به فانتزی باز‌های فوتبال ایران به شمار می‌رود، همچون دیگر بازیکنان این چنینی نتوانست جایگاه خود با تیم ملی را پیدا کند و امروز با صراحت دوست و همبازی اش شجاع خلیل زاده را بازیکنی با شایستگی حضور با تیم ملی دانست و به عدم دعوت او، انتقاد کرد.

پرسپولیسی‌ها پیش به جام جهانی اعتقاد داشتند کی‌روش باید سیدجلال حسینی را به تیم ملی دعوت کند و اکنون نیز اعتقاد دارند خلیل زاده باید جزو ۲۳ بازیکن حاضر با جام ملت‌ها می‌بود. خلیل زاده به جز چند اشتباه فردی با این دو سال جزو بازیکنان خوب پیروزی بوده و این فصل هم با بازی با ماشین سازی و ذوب آهن گل‌های سه امتیازی برای پیروزی به ثمر رساند. البته باید این را هم با نظر گرفت که کی‌روش با سید مجید حسینی، مرتضی پور علی گنجی، پژمان منتظری و… سال‌هاست که کار می‌کند و شاید وارد کردن یک بازیکن جدید به این چرخه با آستانه جام ملت ها، تصمیم منطقی به نظر او نبوده می باشد.

ورزش 3

نساجی – نکونام، تعارف برای قطع همکاری


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – بحث نارضایتی جواد نکونام و مسوولان تیم نساجی به یکدیگر، مدت‌هاست مطرح می‌شود. تیم نساجی بارها شده که به روش‌های مختلفی به سراغ جایگزین‌هایی برای جواد نکونام رفته و نکونام هم بارها به پیشنهادهایی گفته که به تیم‌های مختلف دریافت کرده می باشد. با این حال هر دو طرف به تعهد خود نسبت به یکدیگر پایبند ماندند.

با حال حاضر شرایط تغییر کرده و تعطیلات نیم فصل می باشد و با آستانه نقل و انتقالات زمستانی قرار داریم. جواد نکونام فهرست خود را به تیم ارائه داده اما با گذشت حدود ۱۰ روز به زمانی که نیم‌فصل اول برای آنها به پایان رسیده هنوز حتی جلسه‌ای با این تیم تشکیل نشده می باشد و احتمالا استعفای مهران کاظمی نیز قطعا به این جریان بی‌ربط نبوده می باشد.

گویا این بار نکونام که برای لحظه لحظه تیم خود برنامه دارد گذشت ۱۰ روز بی نتیجه با تیمش را برنمی‌تابد. آن‌هم با شرایطی که برنامه و فهرست خود را قبل به پایان نیم فصل ارائه داده می باشد. زمان برای نساجی با شرایطی می‌گذرد که همه می دانند نیم فصل دوم شرایطی به مراتب سخت تر به نیم فصل اول دارد و تیمی می‌تواند به پس شرایط سخت نیم فصل دوم برآید که حتی لحظه‌ای زمان را با دوره آماده‌سازی نیم فصل به دست ندهد. به ویژه اینکه مثل نساجی با قرعه سختی هم رو به رو باشی.

نساجی باید مقابل تیم‌هایی مثل پدیده، سپاهان، پیروزی و تراکتور با قائمشهر بازی کند. این تیم‌ها برای نساجی حریفان راحتی نیستند. خود این تیم‌ها به بازی با جو پرتماشاگر عادت دارند و تحت تاثیر جو قرار نمی‌گیرند. با مقابل سپیدرودی‌ها با تیم‌هایی مثل سپیدرود، تاج خوزستان و نفت مسجدسلیمان با خانه حریف بازی دارند. بدون شک این تیم‌ها هم رقیبان سرسختی خواهند بود و با خانه خود باج نمی‌دهند.

مسوولان و کادرفنی نساجی ایرادهای امروز تیم‌شان را همان اول فصل می‌دانستند اما همان زمان هم موفق به خرید فهرست نکونام نشدند با حالیکه این مربی فهرستی بهتر به آنچه امروز جذب کرده نیاز داشت.

شرایط برای جواد نکونام با نساجی، شرایط حساسی می باشد. او سال اول مربی‌گری خود با لیگ برتر را تجربه می‌کند و نتیجه گرفتن با نساجی برایش به اندازه قهرمانی ارزش دارد اما اگر با نساجی سقوط کند آینده مربی‌گری‌اش تحت تأثیر قرار گرفته و دست کم چند سال به اهدافش فاصله می‌گیرد. این همان موضوعی می باشد که او و تصمیم‌هایش برای نیم فصل دوم را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نکته‌ای که می‌تواند جدایی نکونام را محتمل‌تر کند این می باشد که تیم‌هایی که می‌خواهند نکونام را جذب کنند، هم کم حاشیه‌تر به نساجی‌ هستند و هم امکانات بهتری دارند. پس طبیعی می باشد وقتی نساجی به اصول حرفه‌ای پایبند نیست و مربی و بازیکن ۱۰ روز را بدون هیچ هدفی سپری می‌کنند، مربی آنها هم با وجود قراردادی که با آنها دارد، به دیگر پیشنهادات فکر کند.

البته بعید نیست که مسوولان تیم هم برای اینکه با قطع همکاری با نکونام متضرر نشوند، چنین رویه‌ای را با پیش گرفته‌اند که درخواست جدایی به سوی نکونام مطرح شود اما به هرحال نساجی هم تیمی خصوصی می باشد و مسوولان تیم باید دلسوزتر به جواد نکونام باشند و بیشتر به مبلغ قرارداد سرمربی به فکر موفقیت این تیم باشند.

ایران ورزشی

کی‌روش با تنگنای سیزده سال پیش برانکو


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو-  سال قبل برانکو با آستانه جام جهانی ۲۰۰۶ با مشکلاتی بزرگ مواجه شد که لطماتش را با آن مسابقات دید. با آن مسابقات غیر به اینکه مجتبی جباری و نوید کیا آسیب دیدند و به اردوی نهایی نرسیدند ستار زارع مدافع چپ ثابت تیم ملی هم با فاصله چند روز تا شروع جام مصدوم شد و به فهرست تیم کنار رفت اما مشکل اصلی مربوط به ستاره‌های لژیونری مثل وحید هاشمیان، علی کریمی، فریدون زندی و مهدی مهدوی‌کیا بود که با مصدومیت‌هایی سنگین مواجه شدند. این چهار بازیکن که با اوج دوران فوتبال‌شان به‌سر می‌بردند سرانجام مهیای بازی‌ها شدند اما به دلیل همان مصدومیت‌ها کارآیی لازم را نداشتند و همین حالا اگر به برانکو درباره کیفیت بازی‌های تیمش با جام جهانی آلمان بپرسید حتما اشاره‌ای به مصدومیت این چهار لژیونر مهمش خواهد داشت.

مشکل ۱۳ سال قبل برانکو حالا گریبان کارلوس کی‌روش را با آستانه جام ملت‌های آسیا گرفته و رها نمی‌کند. با شرایطی که کمتر به سه هفته تا بازی با یمن فاصله داریم بخشی به لژیونرهای تیم ملی یا مصدومند یا به فرم خوب فاصله گرفته‌اند.

بیشتر سایت‌های خارجی و رسانه‌های آسیایی به علیرضا جهانبخش به‌عنوان ستاره تیم ایران با جام ملت‌های ۲۰۱۹ یاد کرده‌اند غافل به اینکه شاید جهانبخش اصلا به این تورنمنت نرسد. فشار توقعات به علیرضا و پولی که برایتون برای خرید او هزینه کرده بود باعث شد «جهان» بعد به ثابت شدن مصدوم شود و حالا پنج شش بازی تیمش را به دست داده. بدتر اینکه با آستانه بازگشت به شرایط مسابقه او دوباره مصدوم شده و حتی به پارگی همسترینگش گفته‌اند که اگر اینگونه باشد کی‌روش به همین حالا یکی به مهم‌ترین ستاره‌هایش را به دست داده و با امارات همراه نخواهد داشت.

سعید عزت‌اللهی یکی دیگر به لژیونرهای مهم تیم ملی که با جام جهانی جزو بهترین بازیکنان‌مان بود بیش به دو ماه می باشد مصدوم شده. ابتدا گفته می‌شد سعید ۶ هفته بعد به تمرینات باز خواهد گشت اما خبری به این بازیکن و حضورش با تمرینات و بازی‌های ردینگ نیست. عزت اللهی که با این دو ماه ۱۰ بازی تیمش را به دست داده و با زمینه باشگاهی فوق‌العاده متضرر شده حالا با تیم ملی هم جایگاهش را با خطر به دست رفتن می‌بیند. او با یکی به آخرین مصاحبه‌هایش اعلام کرده بود مصدومیتش هشت هفته طول می‌کشد و با این حساب حالا باید نرم دویدن را آغاز کرده باشد اما اگر این اتفاق هم سر وقت بیفتد مشخص نیست هافبک دفاعی لژیونر تیم ملی تا بازی با یمن به فرم ایده‌آل مد نظر کی‌روش برگردد.

کاوه رضایی دیگر لژیونر مصدوم تیم ملی می باشد که موقعیت محکمی با ترکیب ندارد. کاوه با همین مصدومیت راحت‌تر به حد تصور جام جهانی را به دست داد و به شروع فصل این دومین بار می باشد که مصدوم می‌شود. غیر به این حتی وقتی کاوه برای بروژ بازی کرده فرم فصل قبل را ارائه نداده و با توجه به مبلغی که بروژی‌ها بر‌ای او هزینه کرده‌اند خرید معقولی برایشان نبوده می باشد.

اگر کاوه نباشد دل‌مان را به سردار آزمون، کریم انصاری فرد و مهدی طارمی خوش خواهیم کرد اما هیچ کدام به این مهاجمان هم فرم ایده‌آلی ندارند. روس‌ها می‌گویند سردار خوب بازی می‌کند اما گل نمی‌زند، انگلیسی‌ها می‌نویسند کریم انصاری‌فرد لایق توجه بیشتر به سوی کارانکاست اما مربی اسپانیایی بهترین و گلزن‌ترین مهاجم تیم را به خاطر کریم تازه وارد بیرون نمی‌گذارد و البته با مورد طارمی هم که همه نقدها منفی می باشد و قطری‌ها حسابی به دست او شاکی‌اند و این بازیکن را به خاطر به دست دادن موقعیت‌های زیاد حتی لایق بازی با لیگ‌شان نمی‌دانند!

با چنین وضعیتی فعلا خبری به رفع مصدومیت علی قلی‌زاده که تازه داشت امیدوارمان می‌کرد نیست، مرتضی پورعلی‌گنجی بعد به مصدومیتی طولانی اخیرا به شرایط مسابقه برگشته، وحید امیری و صادق محرمی موقعیت متزلزلی با تیم‌هایشان دارند و رامین رضاییان جایی رفته که ستاره شدنش هم کی‌روش را امیدوار و خوشحال نخواهد کرد. حالا به نظر می‌رسد تنها باید به درخشش مقطعی بازیکنانی مثل میلاد محمدی با چچن، سامان قدوس که تیمش ضرب و زور ندارد، امید ابراهیمی و خانزاده با الاهلی قطر یا مجید حسینی با ترابزون دل‌خوش کنیم و با این وضعیتی که لژیونرهایمان دارند شاید داستان جام جهانی برای تیم ملی و کی‌روش تکرار شود.

شش ماه قبل پیش به آنکه تیم ملی با روسیه بدرخشد همه به جمله سرمربی تیم ملی به ساق‌های لژیونرهایشان چشم امید دوخته بودند اما آنجا لژیونرها به قامت بازیکنان متوسط سقوط کردند و داخلی‌ها درخشیدند. هیچ کس شک ندارد که ستاره‌های تیم ایران با آن تورنمنت وحید امیری، مجید حسینی، علیرضا بیرانوند و امید ابراهیمی بودند که به دل لیگ برتر خودمان بیرون آمدند و شاید این بار با جام ملت‌ها هم چنین سناریویی برای کی‌روش و تیم ملی تکرار شود.

احتمال جدید؛ «طارمی» قرضی با پیروزی!


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – مهدی طارمی با نیم‌فصل اول لیگ قطر نتوانست خواسته‌ها را برآورده کند. با همین حال شایعات جدی حکایت به بازگشت او به جمع قرمز‌ها دارد. برانکو پالس‌های مثبتی به مهدی فرستاده و با ظاهر همه چیز برای بازگشت او مهیاست، اما این وسط تکلیف یک چیز مشخص نشده می باشد. تیم الغرافه حاضر نیست مفت و مجانی مهدی را بفروشد. آن‌ها پول قابل توجهی به این بازیکن پرداخت کرده‎‌اند و توقع دارند به فروش او پولی دربیاورند. منتهی وضعیت تیم پیروزی طوری نیست که بتواند مهدی را بخرد. الغرافه برای فروش قطعی این بازیکن پول قابل توجهی می‌خواهد.

راهی که به ذهن خود مهدی رسیده این می باشد که به صورت قرضی به پیروزی بازگردد. منتهی تیم الغرافه حتی برای فروش قرضی طارمی هم پول می‌خواهد. هنوز این تیم به صورت رسمی قیمتی اعلام نکرده چراکه دو طرف با این زمینه مذاکرات جدی نداشته‌اند. طارمی پیش به اتمام رقابت‌های نیم‌فصل لیگ قطر به ایران بازگشت و قرار شده با ادامه مذاکرات لازم را با آن تیم انجام دهد.

احتمالاً قرمز‌ها پرداخت پول طارمی را بر عهده خود این بازیکن می دانند، چون او پولش را به طور کامل به این تیم قطری نگرفته می باشد. با این صورت معادله ساده‌تر خواهد شد و پروسه انتقال مهدی به پیروزی برای آن‌ها آسان‌تر. با غیر این صورت پیروزی باید حتی بابت انتقال قرضی طارمی به تیم الغرافه رقمی پرداخت کند.

خبر ورزشی

امکان استفاده به VAR با ایران فراهم نیست


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – نیم‎فصل اول لیگ هجدهم با حالی به پایان رسید که متاسفانه اشتباهات داوری زیاد بود. با وجود اینکه قضاوت‌های خوب هم با نیم فصل اول به داوران لیگ برتر مشاهده کردیم اما اشتباهات تاثیرگذار هم با بازی‌های اکثر هفته‌ها با لیگ برتر وجود داشت. روندی که داوری فوتبال ایران با نیم فصل اول داشت با مجموع نه برای اهالی فوتبال و نه برای مسوولان داوری کشور رضایت‌بخش نبود. برای اشتباهات داوری‌ای که با نیم‎فصل اول مشاهد شد عوامل زیادی وجود دارد. با وجود اینکه تعداد داوران برای قضاوت با لیگ برتر نسبت به سال‌های قبل کاهش داشته ولی متاسفانه رسیدن به قضاوت با لیگ برتر برای بعضی به داوران ما خیلی راحت بدست آمد. با همه احترامی که برای داوران کشور قائل هستم ولی به هر حال ویترین داوری کشور ما لیگ برتر می باشد و نباید به راحتی هر داوری بتواند با لیگ برتر قضات کند. علاوه بر لیست داوران حاضر با لیگ برتر، با لیست بین‌المللی هم ما شاهد مواردی بودیم که یک داور با چند قضاوت با لیست قرار گرفته می باشد! باید به داوران خود بخواهیم که به بهترین نحو ممکن کار کنند. چه طور ما الان داورانی داریم که با لیست بین‌المللی فوتبال ایران حضور دارند اما نمی‌توانیم بازی حساس لیگ برتر را به او بدهیم تا قضاوت کند؟ داوران ما باید بدانند که حضور با لیست بین‌المللی و حضور با لیست داوران لیگ برتر، حاشیه امنیت برای آن‌ها ایجاد نمی‌کند و فکر نکنند که پشتوانه‌ای برای آن‌ها وجود ندارد و هر جوری که می‌خواهند قضاوت کنند.

با استفاده به «VAR» با فوتبال ایران اگر باعث شود اشتباهات داوری‌ای که با نیم فصل اول وجود داشت، کمتر شود و فشارهایی که وجود دارد به داوران فوتبال ایران نیاید، موافقم اما صراحتا باید بگویم که استفاده به تکنولوژی «VAR» با ایران چیزی شبیه به یک تفکر رویا پردازانه می باشد. ما هنوز به امکانات اولیه‌ی داوری نتوانسته‌ایم به داوران خود چیزی بدهیم. ببینید داده‌های ما به داوری چه چیزی بوده می باشد. افزایش حقوق داوران فوتبال کشور دو سال می باشد که مصوب شده ولی هنوز اجرایی نشده می باشد. امکان استفاده و زیر ساخت‌های حضور تکنولوژی «VAR» با کشور ما فراهم نیست. با توجه به هجمه‌ای که با داوری کشور وجود دارد، گفتن این موضوع که ما برای لیگ برتر «VAR» می‌آوریم شاید به نوعی برای کاهش اعتراضات می باشد.

به عنوان کسی که سال‌ها با فوتبال ایران قضاوت کرده و این فشارهایی که الان روی داورها می باشد را تجربه کرده‌ام، می‌دانم که این فشارها می‌تواند باعث عدم تمرکز داوران فوتبال ایران شود. واقعا می‌دانم داوران فوتبال چه سختی‌هایی پشت سر می‌گذارند تا بتوانند قضاوت داشته باشند. اگر می‌خواهیم با نیم فصل دوم وضعیت بهتری داوری فوتبال ایران با لیگ برتر داشته باشد، باید با امر آموزش خیلی بیشتر کار کنیم. انتخاب ناظران قوی با مسابقات خیلی مهم می باشد. باید افرادی برای نظارت داوری انتخاب شوند که بدون تعارف به داوران اشتباهات آن‌ها را بگویند، گزارشی که می‌نویسند منطبق با عملکرد داور باشد و با پایان بازی هم به داوران راهکار ارائه دهند تا اشتباهات آن‌ها با آینده کمتر شود.

برای حل مشکلات داوری علاوه بر بحث آموزش و استفاده به ناظرین توانمند، تنبیه و تشویق مناسب با هر قضاوت هم باید با نظر گرفته شود. متاسفانه الان تفاوت داوران ما چه با لیست بین‌المللی و چه با لیست فوتبال کشور خیلی زیاد می باشد و این موضوع برای داوری ایران خیلی خطرناک می باشد. هدف ما باید این باشد که داوران ما همه با یک سطح باشند. باید ببینیم به داوری کشور چه چیزی داده‌ایم و چه چیزی می‌خواهیم برداشت کنیم. وقتی داوری گزارشی می‌کند کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال باید قاطعانه تصمیم بگیرد و مماشاتی با کار نباشد. امیدوارم با نیم فصل دوم، هم نگاه ویژه‌تری به داوری کشور شود، هم اهمیت داوری با بین مسولان فدراسیون فوتبال مشخص شود و آن امکاناتی که با نظر دارند به داوران کشور داده شود. داوران فوتبال ایران بیشتر به اینکه مشکلات فنی داشته باشند، مشکلات روحی و روانی دارند . باید به نظر روحی و روانی بستری فراهم شود تا داوران ما با آرامش بیشتری قضاوت کنند.

مسعود مرادی

کارشناس داوری

علی علیپور با آرزوی عبور به طارمی


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – سرخپوشان پایتخت با 4 سال اخیر مهدی طارمی و علی علیپور را به عنوان آقای گل با اختیار داشته‌اند. طارمی که به لیگ چهاردهم به پیروزی پیوست، با همان فصل بهترین گلزن فصل پیروزی شد و با لیگ پانزدهم و شانزدهم با 16 و 18 گل زده توانست آقای گل لیگ شود. فصل بعد طارمی با محرومیت 4 ماهه روبرو شد و سپس به الغرافه پیوست تا علی علیپور، مهاجم اصلی تیم شود. او که تا پیش به محرومیت طارمی تنها 15 گل به ثمر رسانده بود، موفق شد تا پایان لیگ 17 گل بزند و با 2 گلی که با ابتدای فصل کنار طارمی به ثمر رسانده بود، شمار گل‌هایش را به عدد 19 رسانده و آقای گلی را با چاشنی شکستن رکورد گلزنی دایی، خلیلی و طارمی با یک فصل، به دست بیاورد.

او حالا پس به 15 گل با همکاری طارمی و 30 گل با همکاری منشا، به هفتمین گلزن تاریخ تبدیل شده و با مهدی طارمی تنها 10 گل فاصله دارد و پس به گذر به طارمی می‌تواند به ناصر محمدخانی 59 گله نیز برسد. علیپور اگر تا پایان لیگ نوزدهم با پیروزی بماند و روند فعلی را ادامه دهد، حداقل 35 گل خواهد زد و به رکورد حسین کلانی و صفر ایرانپاک نیز عبور خواهد کرد و با آستانه رکورد علی پروین خواهد بود. اکنون فرشاد پیوس با 153 گل و علی پروین با 95 گل دو رده نخست را به سال ها پیش تصاحب کرده اند.

قول گرو به استقلالی‌ها؛ شکایت نمی‌کنم


کپی برداری به این مطلب پیگرد قانونی دارد.

لاوو – الحاجی گرو که یک نیم‌فصل تلخ و فاجعه‌بار را با تاج سپری کرد، خیلی بی سر و صدا به این تیم جدا شد. او قرارداد بالایی با تاج داشت و جدایی ناگهانی او برای هواداران غافلگیرکننده و البته نگران‌کننده بود. آنها حالا نگران این هستند که گرو هم مثل خیلی به بازیکنان خارجی که روزهای خوبی را با تاج نداشتند به این تیم به فیفا شکایت کنند. اما گرو با گفتگویی به هواداران تاج این قول را داده که شکایت نخواهد کرد. او می‌گوید: «این من بودم که به تیم خواستم که قراردادم را فسخ کند، چون به خاطر شرایط خانواده‌ام نمی‌توانستم با ایران بمانم. تیم به خوبی شرایط من و خانواده‌ام را درک کرد و تصمیم گرفتیم قرارداد را فسخ کنیم. تاج تیم بزرگی می باشد و برای من افتخاری بود که پیراهن آن را برتن داشته باشم. من تیم و هواداران تاج را دوست دارم و به همین دلیلی هیچ پولی نگرفتم و برای این تیم با ادامه مسابقات فصل نیز آرزوی موفقیت می‌کنم. تاکید می‌کنم با فوتبال همه چیز پول نیست. مطمئن باشید و این را به قول من بنویسید که هرگز به فیفا شکایت نمی‌کنم. تاج تیم بزرگ و دوست داشتنی می باشد و همانطور که گفتم خودم درخواست کردم تا به این تیم جدا شوم.»