۳۵ تا ۴۰ میلیون قطعه مرغ بر اثر آنفلوآنزای مرغی تلف شدندنیوزستان فارس: یوسف داودی با اشاره به اینکه بخشی از التهابات بازار مرغ به آنفولانزای اخیر باز می‌گردد، اظهار داشت: قیمت مرغ در روز‌های اخیر با افزایش چشمگیری روبه‌رو شد؛ اما سؤال اینجاست که چگونه با تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور همچنان قیمت مرغ در اوج سیر می‌کند.

وی ادامه داد: دولت از بیت‌المال یارانه‌ای را برای نهاده‌های دامی در نظر گرفته تا از افزایش فراوان قیمت مرغ جلوگیری کند؛ اما بخش خصوصی بیشتر به دنبال تامین منافع خود بوده و اتیشنی به کاهش قدرت خرید مردم ندارد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه حدود ۳۵ تا ۴۰ میلیون قطعه مرغ بر اثر آنفلوآنزای مرغ تلف شده‌اند، اظهار داشت: با اتیشن به اینکه دولت اعلام کرد که آنفولانزای مرغی در کشور کنترل شده است؛ اما به نظر می‌رسد این بیماری همچنان وجود داشته باشد، در استان‌هایی که اعلام شد آنفولانزا در آن مهار شده است دیگر طیوری برای تست مجدد وجود ندارد.

داودی افزود: وقتی حجم قابل اتیشنی از مرغ‌ها بر اثر آنفولانزا منهدم شده است، باید برنامه‌ریزی قابل اتیشنی برای جبران این کسری انجام می‌شد؛ اما در سه ماه اخیر بازار با کمبود جوجه ریزی مواجه شد.

وی خاطرنشان کرد: التهابات ارزی بهانه‌ای بود تا بهترین بهره‌برداری از آن برای افزایش قیمت مرغ در بازار انجام شود، در حالی که دولت به واردکنندگان یارانه ارزی می‌دهد، اما بخش خصوصی تمایلی برای کاهش قیمت‌ها و حمایت تولیدکنندگان ندارد، بسیاری از تولیدکنندگان تولید و پرورش مرغ را به صرفه نمی‌دانند.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink