کتابخانه عمومی قهرمان پاکبین آورزمان


 به گزارش روابط عمومی اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان همدان، دکتر پرویز اذکایی در حاشیه مراسم کتابخانه گردی با بیان اینکه «همواره زندگی‌اش با نوشتن، تحقیق و مطالعه سپری شده است»، علت گرایش خود به این مقوله مهم را اینطور، بیان کرد: «ما بدین در نه پی حشمت و جاه آمده‌ایم، از بد حادثه این جا به پناه آمده‌ایم».

وی با اشاره به اینکه «در یک خانواده فرهنگی بزرگ شده‌ام و همین امر بابی بود برای تحقیق و مطالعه»، افزود: از آنجا که اجدادم تجارت‌پیشه بودند به کشورهای خارجی سفر می‌کردند و کتاب‌های لاتین فراوانی برایم به یادگار گذاشته بودند.

این پژوهشگر همدانی با بیان اینکه «به مرور با این کتاب‌ها انس گرفتم»، گفت: می‌گویند چگونه به سمت کتابخوانی پیش رفتی که باید بگویم من به مکتب‌خانه نرفتم اما می‌دیدم زمان ما کتاب یاسین جزء،کتاب شعر نصاب الصبیان ابونصر فراهی و گلستان سعدی را در آنجا به دانش‌آموزان آموزش می‌دادند.

وی با اشاره به اینکه«مقدمات خواندن و نوشتن را مادرم به من یاد داد»، افزود: پدرم مشغول تدریس در دبیرستان‌ها و کلاس‌های خصوصی بود و مادرم در منزل به من مطالبی را می‌آموخت.

دکتر اذکائی با بیان اینکه «وقتی 5 سالم بود به قدری خواندن و نوشتن را فرا گرفته بودم که مادرم می‌خواست کتاب‌های رمان آن زمان مانند «امیرارسلان نامدار» و «شیرویه بن شهرداد» را بخوانم و او نیز گوش می‌داد»، گفت: اینطور شد که با کتاب بزرگ شدم.

وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه اکنون خانواده‌ها چگونه فرزندان خود را به سمت کتاب و کتابخوانی سوق دهند؟، افزود: خیلی اهل باید و نباید نیستم و نمی‌توانم برای کسی نسخه بپیچم اما همانطور که امروز نوجوانان و جوانان به سمت گوشی‌ها و اینترنت سوق یافته‌اند می‌توان از این فرصت استفاده بهینه کرد و آنها را از این طریق به سمت کتابخوانی سوق داد.

این پژوهشگر همدانی با اشاره به اینکه «از طریق وسایل دیجیتال نیز می‌توان افراد را کتابخوان کرد»، خاطرنشان کرد: البته هیچ چیزی جای لمس کتاب و خواندن آنها را نمی‌گیرد که امیدوارم افراد به امر کتابخوانی سوق پیدا کنند.

این مطلب در جملات کوتاه. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink