کاهش ۴۲ درصدی بارندگی در کل کشور +جدول


نیوزستان میزان: درسال آبی جاری میزان بارندگی درحوضه آبریز دریاچه ارومیه به ۲۱۶.۳ میلیمتر رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته با رشد ۳۷.۴ درصدی روبرو بوده است.

 

 بررسی میزان بارش‌ها از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ تا ۸ اسفندماه سال جاری نشان می‌دهد ارتفاع بارش‌ها بالغ بر ۸۴.۴ میلیمتر به ثبت رسیده است.

میزان بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۱۴۹.۷) ۴۳.۶ درصد کاهش داشته و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۱۴۶.۲ میلیمتر) ۴۲.۳ درصد کاهش را نشان می‌دهد.

در این میان حجم بارش‌ها از اول مهر تا هشتم اسفندماه سال جاری معادل ۱۳۹.۰۹۳ میلیارد مترمکعب گزارش شده است.

بررسی بارش‌های جوی در استان تهران نشان می‌دهد که در سال آبی جاری تا روز ۸ اسفندماه بالغ بر ۱۰۳.۹ میلیمتر بارش در این استان گزارش شده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱۷۹.۵ میلیمتر بوده است و مقایسه آن کاهش ۴۲.۱ درصدی بارش‌ها را نشان می‌دهد.

دراین میان میزان بارش در حوضه آبریز دریای خزر در سال آبی جاری تاکنون ۲۲۵.۲ میلیمتر گزارش شده، که این رقم در مقایسه با سال آبی گذشته ۵.۳ درصد افزایش و در مقایسه با بلند مدت ۴۹ ساله ۲.۷ درصد رشد داشته است.

در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان، میزان بارش‌ها ۱۲۰.۹ میلیمتر گزارش شده که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۴۹.۴ درصد کاهش و در مقایسه با متوسط ۴۹ ساله ۵۱.۸ درصد کاهش داشته است.

حوضه آبریز دریاچه ارومیه شاهد ۲۱۶.۳ میلیمتر بارش بوده که این رقم در سال گذشته ۱۵۷.۴ میلیمتر ثبت شده، از همین رو در مقایسه با سال آبی گذشته این حوضه آبریز با افزایش ۳۷.۴ درصدی مواجه بوده است.

میزان بارش در فلات مرکزی ایران با ۶۰.۳ درصد کاهش نسبت به سال گذشته ۳۹.۱ میلیمتر بارش را برای خود به ثبت رسانده است.

گفتنی است این حوزه در مدت مشابه سال گذشته ۹۸.۶ میلیمتر بارش داشته و همچنین میانگین متوسط بارش در ۴۹ ساله گذشته این حوضه ۹۵.۵ میلیمتر گزارش شده است.

حوضه مرزی شرق در سال آبی جاری ۸.۷ میلیمتر بارندگی داشته و این در حالی است که این منطقه در مدت مشابه سال آبی گذشته ۴۰.۶ میلیمتر بارش را تجربه کرده بود که نشان می‌دهد بارش‌ها در مقایسه با سال آبی گذشته با کاهش ۷۸.۶ درصدی و در دراز مدت ۴۹ ساله با اُفت ۸۴.۸ درصدی مواجه بوده است.

لازم به ذکر است که در حوضه آبی قره‌قوم تاکنون ۰.۳ میلیمتر بارندگی به ثبت رسیده که این رقم در مدت مشابه سال گذشته که ۴۳.۶ میلیمتر بوده با کاهش ۶۰.۸ درصدی روبرو بوده است.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink