چرا ترامپ علیه روسیه جنگ تجاری اعلام نکرده است؟


در حالیکه قدرت‌های بزرگ تجاری جهان با مشکل سیاست‌های جدید پولی آمریکا روبرو هستند، کاهش مبادلات بازرگانی بین مسکو و واشنگتن به نفع روسیه تمام شده، البته این کشور با مشکل دیگری، یعنی تحریم‌های آمریکا دست به گریبان است.

نیوزستان تسنیم: روزنامه «راسیسکایا گازیتا» در مقاله‌ای به قلم “ولادیمیر روژانکوفسکی” کارشناس مرکز تامین مالی بین‌المللی نوشته است: برای پاسخ دادن به این سوال کدام یک از طرفین در جنگ‌های تجاری کنونی در جهان برنده خواهد بود، باید پذیرفت که هیچ یک از طرفین پیروز این نبرد نخواهد بود، چرا که برای پیروزی هر یک از طرفین در جنگ تجاری حداقل باید این جنگ پایانی داشته باشد، مانند مسابقه بوکس یا مسابقه فوتبال. یعنی زمانی انقضایی برای این رقابت تعیین شود. این در حالی است که وضعیت کنونی در عرصه رقابت تجاری در سطح جهان هیچ دورنمایی برای هیچ یک از طرفین ندارد.

اگرچه از لحاظ بازار‌های کالایی واضح است که یک جریان یک طرفه از سمت آمریکا به جهان وجود دارد، ولی از لحاظ ارزش ارزی و در عرصه تجارت کلان خارجی، این جنگ‌ها در نهایت به نفع رقبای تجاری آمریکا خواهند بود. تنها در عرصه بانکی قاره اروپا، رقابت سرمایه‌های فراملی در حد ۷۰-۸۰ درصد است در عرصه فناوری‌های بیست نیز حدود ۵۰ درصد که بسیار قابل اتیشن می‌باشد.

امروزه چین، اروپا و کانادا نگران واقعیت‌های کنونی در روابط تجاری خود با آمریکا هستند و قوانین حفاظتی در نظر گرفته شده از سوی دولت آمریکا در زمینه واردات برخی کالا‌ها برای این کشور‌ها دردسرساز شده است.

حجم کم مبادلات بازرگانی بین روسیه و آمریکا، به نفع مسکو تمام شده است

این در حالی است که خوشبختانه حداقل سه تا چهار سال اخیر جنگ تجاری آمریکا علیه روسیه به کمترین میزان آن در طول تاریخ رسیده است. دلیل اصلی آن نیز حجم بسیار کم روابط تجاری با آمریکاست که تقریبا ۳ درصد از حجم کلی مبادلات بازرگانی خارجی روسیه را تشکیل داده و برای طرف آمریکایی نیز حتی کمتر از این میزان است.

بدین ترتیب هرچند عجیب به نظر می‌رسد، ولی این مسئله در نهایت به نفع روسیه تمام شده و این کشور جزو معدود قدرت‌های پولی جهانی است که دونالد ترامپ ادعای بی ثبات کردن وضعیت تجارت جهانی را به آن نسبت نداده است. البته روسیه با دردسر خاص خود یعنی تحریم‌های پولی از سوی آمریکا مواجه است که در وهله نخست صنایع نظامی این کشور را هدف قرار داده و اکنون نیز ممکن است طرح‌های انتقال گاز روسیه به کشور‌های اروپایی را در معرض خطر جدی قرار دهد.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink