چرا «اوکیناوا» مملو از شهروندان ۱۰۰ ساله است؟ +تصاویر


لست سکند: ژاپن یک ملت با میانگین سنی بالا است. حتی با اینکه ساعات کار در این کشور طولانی است و شهر‌های آن پرجمعیت هستند، اما میانگین امید به زندگی ۷/۸۳ درصد است. این باعث می‌شود ژاپن پیرترین میانگین سنی را در جهان کسب کند. حتما می‌گویید به علت اوضاع خوب پولی این کشور است؟

جالب است بدانید این آمار در حالی است که اقتصاد ژاپن پس از ایالات متحده آمریکا (۷۹.۳ سال) و چین (۷۶.۱) سومین اقتصاد موفق جهان است. بنابراین، اگر علت عمر‌های طولانی مردم ژاپن اقتصاد نیست، چه چیزی است؟ برخی از دانشگاهیان، پزشکان و نویسندگان چندین فرضیه در این زمینه دارند.

 

قبل از آن که مستقیما به نظریه‌ها بپردازیم، کمی آمار را تجزیه کنیم. طبق آمار جهانی سلامت در سال ۲۰۱۷ که حدود ۱۹۴ کشور را تحت پوشش قرار داده است، امید به زندگی ژاپن در هنگام تولد در ۲۰ سال گذشته در رتبه اول قرار گرفته است. تقریبا نزدیک به سوئیس، سنگاپور، استرالیا و اسپانیا است که میانگین آن‌ها بین ۸۲.۸ تا ۸۳.۴ سال است.

در سال گذشته، در The Japan Times آماری منتشر شد که افراد ۶۵ ساله و بالاتر، ۲۶.۷ درصد جمعیت ژاپن، یعنی معادل بیش از ۱۲۷ میلیون نفر را تشکیل داده اند.

غذای خوب

حتی اگر شما نمی‌خواهید ۱۰۰ سال عمر کنید، کافی است چند عادت روزانه ژاپنی را دنبال کنید، تا زندگی سالم و بدون بیماری داشته باشید.

جزایر اوکیناوا یا جزایر گرمسیر ژاپن جایی است که پیرترین جمعیت ژاپن در آن ساکن است. برای چنین جمعیت کوچکی، در مقایسه با توکیو، یوکوهاما یا اوزاکا، این جزیره چندین بار در سال شاهد جشن‌های تولد ۱۰۰ سالگی ساکنین خود است.

 

برخی معتقدند که رژیم سالم و خاص مردم اوکیناوا کلید این موفقیت است. دکتر کریگ ویلکوکس، دکتر جراحی آمریکایی، که در حال حاضر در حال مطالعه افراد محلی بوده و همچنین کتابی با عنوان “برنامه اوکیناوا” منتشر کرده است معتقد می‌باشد خوردن مقدار زیادی غلات کامل، حدود سه وعده ماهی در هر هفته به طور متوسط و مقدار زیادی از محصولات سویا به طور بالقوه بخشی از دلیل سلامتی آنهاست. در اینجا، آترواسکلروز (ضخیم شدن و سخت شدن دیواره‌های شریان ها) و سرطان معده بسیار کم است، همانطور که سرطان‌های وابسته به هورمون اصلا مشاهده نمی‌شود.

چه چیز‌های دیگری باعث افزایش طول عمر می‌شود؟

موضوعات دیگری غیر از رژیم غذایی هم در افزایش طول عمر موثر است. یک رژیم غذایی متعادل یک عنصر کلیدی برای یک زندگی سالم است، اما لزوما تمام آن نیست و نکات مهم دیگری نیز باقی مانده است.

اگرچه بازنشستگی موقعیتی بیست به نظر می‌رسد، اما خیلی‌ها اعتقاد دارند که کار طولانی‌تر بدون بازنشستگی می‌تواند به شما کمک کند تا بیشتر زندگی کنید. این استدلال قطعا برای مردم اوکیناوا و برای هکتور گارسیا که کتاب «ایگکای» را «خاندان ژاپنی، زندگی طولانی و شاد» را نوشته است، درست است.

گارسیا و همکارانش، فرانچس میرالس، با الهام از شیوه زندگی در اوکیناوا، به بررسی نظریه ژاپنی “ikigai” و یا داشتن هدف زندگی که یک شیوه زندگی بسیار جذاب در فبیستت‌های روزمره اوکیناوا است پرداختند.

ترکیبی از کلمات ژاپنی تا (生 き)، که به معنی “زندگی” و gai (甲 斐) به معنی “ارزش” است، همه چیز را در مورد پیدا کردن شادی در قبال زندگی هدفمند اثبات می‌کند

این نظریه چیزی است که امسال موجی را در رسانه‌ها ایجاد کرد و اخیرا در صدر موضوع مقالات قرار گرفته است. با این حال، برای درک درست آن، بهتر است بدانید چگونه می‌توانید آن را در زندگی روزمره‌ی خود اجرا کنید.

گارسیا توضیح می‌دهد: “در فصل دوم کتاب، ما درباره اگزیستانسیالیسم غربی و جستجوی شخصی به نام ویکتور فرانکل و پیرامون معنی صحبت می‌کنیم و شباهت‌های آن با ایکگی‌ها را مورد بحث قرار می‌دهیم. می‌دانید که همه ما (غرب و شرق) با این سوال مواجه هستیم: «اگر مهمترین چیز برای ما این باشد که یک زندگی معنادار به دست آوریم، چگونه این کار را بکنیم؟»، اما رویکرد‌های متفاوتی در پاسخ به این سوال وجود دارد. Ikigai و مردم ژاپن به طور کلی بیشتر ظریف و جامع هستند. “

مثلا کار روزمره معمول و کارآمد مردم اوکیناوا، نیازی به تمرکز دقیق بر حرفه‌ای خاص ندارد. این مسئله می‌تواند همانند ایجاد یک خانواده یا به اشتراک گذاشتن شور و شوق شما با جهان باشد.

Ikigai در مورد آرام زندگی کردن و پیدا کردن معنی در آن چیزی است که شما انجام می‌دهید.

مثلا ممکن است احساس کنید که شما در طول روز باید ۱۰۰۰ چیز را تحمل کنید تا زندگی کامل را به دست آورید، ikigai سبک زندگی است که کاملا با این تایده مخالف می‌باشد.

گارسیا می‌گوید: “جهان هرج و مرج بیشتر و بیشتر می‌شود و ما باید به آنچه که در زندگی مهم است بپردازیم. ” “Ikiigai یکی از آن چیز‌هایی است که واقعا مهم است. به خاطر داشته باشید به خصوص هنگامی که ما احساس می‌کنیم همه چیز در زندگیمان پر مشغله و پر هرج و مرج است یعنی زندگی مان از دست رفته است. “

آهسته کردن رفتار‌های روزانه، نفس کشیدن، انجام دادن کار‌های مورد علاقه و چیزی که باعث خوشحالی شما می‌شود یعنی افزایش طول عمر. چه کسی می‌داند، شاید با این روش شما هم بتوانید بیش از صد سال عمر کنید.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink