پیروزی مجدد اوربان در مجارستان چه مفهومی برای اروپا دارد؟نیوزستان تسنیم: هفته نامه “اشپیگل” در مطلبی با اشاره به پیروزی مجددد “ویکتور اوربان” در انتخابات پارلمانی مجارستان به بررسی عواقب و مفاهیم این نتیجه انتخاباتی برای اتحادیه اروپا پرداخته و نوشت: بر خلاف انتظار اتحادیه اروپا اوربان و حزب او در انتخابات پارلمانی این کشور برای سومین بار پیاپی پیروزی چشمگیری را به دست آوردند. حالا این چه مفهومی برای اروپا دارد؟

ویکتور اوربان، نخست‌وزیر راست‌گرای مجارستانی برای سومین مرتبه توانست پیروزی قاطعی را در انتخابات عمومی این کشور نصیب خود کند.

با این پیروزی، حزب حاکم «فیدسز» احتمالا بتواند بیش از دو سوم کرسی‌های پارلمان را از آن خود کند. بر این اساس ویکتور اوربان ۵۴ ساله که رهبری این حزب را برعهده دارد، برای سومین مرتبه متوالی عهده‌دار پست نخست‌وزیری خواهد شد.

اوربان شب گذشته در سخنانی خطاب به هوادارنش گفت که این پیروزی «فرصتی برای دفاع از ما و دفاع از مجارستان» را فراهم می‌کند.

هفته نامه اشپیگل در بخش دیگری از این مطلب این نتیجه را یک پیروزی بزرگ برای اوربان هم در مجارستان و هم در سراسر منطقه مرکزی و جنوب شرقی اروپا دانسته و نوشت: هرگز در تاریخ مجارستان و از پایان دیکتاتوری‌های کمونیستی یک حزب در انتخابات سه بار متوالی چنین پیروزی چشمگیری را به دست نیاورده بود. اوربان در یک مبارزه انتخاباتی چشمگیر عملا همه چیز را روی یک نقشه قرار داده و درباره فروپاشی مجارستان از طریق مهاجران هشدار داده بود. آشکارا اکثر انتخاب کنندگان مجاری در اوربان تضمینی منحصر به فرد علیه این چالش را می‌دیدند.

اوربان از جمله رهبرانی است که دیدگاهی منفی نسبت به اتحادیه اروپا داشته و رویکرد‌های ضد مهاجرتی وی چالش‌های زیادی را برای این اتحادیه در پیشبرد سیاست هایش ایجاد کرده است.

نویسنده در ادامه به شوک بدی که نتیجه انتخابات پارمانی مجارستان به احزاب مخالف وارد کرد اشاره کرده و نوشت: بسیاری از رهبران احزاب و نامزد‌های راس احزاب در انتخابات بعد از اعلام نتایج استعفای خود را اعلام کردند که از جمله آن‌ها رئیس حزب یوبیک بود که البته دومین حزب قدرتمند در این انتخابات بود، اما نتیجه‌ای مشابه ۴ سال پیش را بدست آورد که دور از انتظارش بود.

از نظر برخی ناظران و تحلیلگران از جمله “جی. ام تاماس” یک فعال مدنی ضد کمونیستی در مجارستان، پیروزی چشمگیر اوربان در مجارستان غافلگیر کننده نبود. در همه جای اروپا مسئله مهاجرت موضوعی تعیین کننده در انتخابات‌های سال‌های اخیر است. در همه جای اروپا اجماع درباره رفاه و منافع مشترک عمومی کاهش می‌یابد و گروه‌های اجتماعی بیشتر منافع شخصی خود را بر اقلیت‌ها و اتباع خارجی و پناهندگان اولویت می‌دهند. اوربان یک نماینده با استعداد و قدرتمند در چنین رویکردی است. از این رو وی این انتخابات را برنده شد.

به گفته تاماس همه در مجارستان می‌دانند که وی فردی فاسد است و بد حکومت می‌کند، اما بسیاری به وی رای دادند چرا که برای آن‌ها مهم بود که در برابراقلیت‌ها از آن‌ها حمایت شود.

یک کارشناس علوم سیاست نزدیک به دولت در مجارستان هم پیروزی انتخاباتی اوربان را به عنوان یک موفقیت فوق العاده بزرگ و نادر در اروپا که بالاتر از انتظار بود دانست. وی بر این عقیده است که غرب در ارزیابی‌های خود درباره اوربان اسیر تعصبات شخصی خود است.

اشپیگل در بخش دیگری از این مطلب نوشت: اینکه اوربان روند جبهه گیری و رویارویی خود با بروکسل را تضعیف کند بعید به نظر می‌رسد. در عرصه سیاست خارجی وی به دنبال اصلاح اتحادیه اروپا به عنوان تشکلی برای نظارت بر برابری مالی در اروپا و یک بازار مشترک است که البته ارزش‌های سیاست مشترک را به اشتراک نگذاشته و در مسائل سیاست داخلی و ملی اعضاء دخالت نمی‌کند. اوربان می‌خواهد برای تحقق این هدف کشور‌های جنوب شرقی و مرکزی اروپا را بسیج کند.

نویسنده در ادامه مسئله مقابله با بحران مهاجرت را یک راه نجات از مسائل سیاست داخلی در کشورش برای اوربان دانست.

بهر حال مطمئنا پیروزی چشمگیر اوربان با سیاست‌های مهاجر ستیزانه و ضد اروپایی که دارد پیام خوبی برای اتحادیه اروپا نیست.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink