نقشه کدخدا برای پس از لغو برجام چیست؟!مشرق: «محمد عبد اللهی» طی یادداشتی در تحلیل نقشه آمریکا برای دوران پس از لغو برجام نوشت:

وزیر جنگ رژیم صهیونیستی، اخیرا در مصاحبه با روزنامه‌ای عربستانی علاوه بر تهدید ایران به حمله نظامی، نکاتی گفته که جای تحلیل دارد. کلیدواژه‌های کلیدی وی در این مصاحبه، تهدید ایران به جنگ پولی، تاکید بر اینکه ایران روز‌های آخرش را میگذراند، رها کردن فقرای ایران! و فشار مردمی و ذوق زدگی از تصمیم احتمالی ترامپ برای خروج از برجام است.

 

این مجسمه آدمکشی از چه برنامه‌ای سخن میگوید؟! آمریکا و اسرائیل برای دوران پس از انحلال برجام چه در سر دارند؟! البته اروپا هم علیرغم نمایش استقلال در سیاستگذاری، در نهایت دنباله رو سیاست کلان امریکا و اسرائیل در حوزه برجام خواهد بود.

 

علیرغم ۴ دهه شکست و رسوایی در برابر انقلاب اسلامی ایران سناریوی ۶ مرحله‌ای که آمریکا و اسراییل در شرایط کنونی به آن اندیشیده اند به این ترتیب است:

 

۱. آمریکا از برجام خارج شود،

 

۲. قیمت دلار سر به فلک میکشد و ریال به شدت بی ارزش شود،

 

۳. با تورم شدید، ایران در معرض ورشکستگی و فروپاشی پولی قرار گیرد،

 

۴. نارضایتی عمومی بالا میگیرد و اغتشاشات خیابانی پا گیرد

 

۵. هر نوع تلاش ایران برای بازگشت به «ایران هسته ای» حتی اقدامات نمایشی، به بهانه سلاح اتمی ایران را در معرض جنگ قرار دهد!

 

۶. و به زعم باطل آن‌ها کل نظام اسلامی در چالش جدی قرار گیرد!

طبق همین پازل است که مسائلی، چون تخریب نیروی انتظامی و تشویق به نافرمانی مدنی در برابر ماموران امنیت کشور، معنا می‌یابد. برخلاف بسیاری از سلبریتی‌ها که علائق شخصی خود را دنبال میکنند، حدود ده #سلبریتی که با حمایت‌های میلیاردی، فالوور‌های میلیونی گرفته اند، بجای برنامه‌های هنری، پیاده نظام سیاست هستند و به عنوان «عامل» و «مزدور» نقش بسترسازی برای برنامه‌های آمریکایی-اسرائیلی را در داخل دنبال میکنند.
راه حل چیست؟!

۱. وزارت خارجه، وزارت صنعت و تجارت، وزارت اقتصاد و.. پیش از خروج آمریکا از برجام، باید یک “قرارگاه پولی” صرفا با هدف دیپلماسی پولی، فعال ایجاد کنند.

۲. یورو، یوان و روبل، باید به عنوان جایگزین دلار در مبادلات پولی کشور جایگزین شوند. تا هم ارز کمتری از کشور خارج شود و هم وابستگی اقتصاد به دلار کمتر شود.

 

۳. واردات خصوصا کالا‌های غیرضروری از کشور‌های متحد آمریکا (آلمان، فرانسه و انگلستان) ممنوع شود و مبادلات پولی با تاکید بر صادرات، با همسایگان، آسیای جنوب شرق، اروپای شرقی و حتی کشور‌های افریقایی با جدیت دنبال شود.

۴. موسسات مالی اختلاسگر و بدهکار، بدهی خود به مردم را بپردازند و اختلاسگران با قاطعیت محاکمه شوند.

۵. سیستم نظارتی قوی مانع افزایش قیمت خصوصا در کالا‌های اساسی و حوزه‌های اصلی پولی شوند.

۶. تولید داخلی و اشتغال با اتیشن به شعار سال، به جدیت هم با اقدامات رسانه‌ای و هم با اقدامات عملی دنبال شود.

۷. بیکاری، علت العلل فقر و بزهکاری و قاطبه معضلات اجتماعی و سیاست است. دولت باید با بسته سیاستی کوتاه مدت، مشاغل تولیدی در کشور خصوصا کارگاه‌های کوچک را حمایت و شارژ نماید.

۸. نوع تعرض به ماموران امنیتی، با شدت و قاطعیت پاسخ داده شود و فرهنگسازی رسانه‌ای صورت گیرد.

۹. اقدامات دیپلماتیک برای حذف ویزای متقابل با کشور‌های دیگر صورت گیرد تا زمینه انزوای سیاست و گردشگری برداشته شود. تمام تلاش غرب، بردن ایران به وضعیت «کره شمالی» یعنی انزوای از جهان است. پس تمامی استراتژی‌های ما باید معطوف به افزایش روابط و تعامل ایران با دیگر کشور‌ها و ملت‌ها باشد.

۱۰. فضای رسانه‌ای و روانی جامعه از التهاب‌های بیهوده، دور شود. متاسفانه نزاع‌های جناحی سبب میشود خصوصا نفوذی‌های دولت و جناح اصلاح طلب در هر موقعیتی، خصوصا موقعیت‌های بحران آلودف بجای ملاحظه منافع کلی کشور، بدنبال ماهی گیری‌های باندی و جناحی باشند. #دوقطبی سازی‌های جعلی (جنگ طلبان- سازش طلبان؛ حاکمیت – مردم؛ تندرو-میانه رو) و.. آفت‌های فضای سیاست هستند که تنها با هدف گمراه کردن افکار عمومی و در نهایت درافتادن به چاهی، چون برجام، صورت میگیرند.

۱۱. و، اما در آخر، نقاط حساسیت زای بیهوده‌ای که تنها با هدف ایجاد نارضایتی عمومی تعبیه شده اند، لغو شوند. نمونه‌های این مورد زیاد است. مواردی از این دست حساسیت‌های بی ارزش زیاد است که اگر کُنه آن را بگردیم، به نفوذی‌هایی خواهیم رسید که تنها با هدف «تراکم نارضایتی»‌ها چنین حساسیت‌هایی را در نظام ایجاد کرده اند.

یادمان باشد، اقدام پیش از بحران، نشانه قدرت است و اقدام پس از بحران، نشانه ضعف. پس بسم الله

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink