معتادی که کارآفرین شدنیوزستان تسنیم: معضل “بیکاری” در استان کردستان نه تنها افراد غیرمعتاد جامعه را تهدید و بستر روی آوردن آن‌ها به مواد مخدر را فراهم می‌کند بلکه بیشتر بهبودیافتگان نیز به‌دلیل نبود فرصت شغلی بار دیگر لغزش می‌کنند و به مواد مخدر روی می‌آورند.

از مسئولان و متولیان این حوزه انتظار می‌رود زمینه اشتغال جوانان و معتادان بهبود یافته برای بازگشت به شرایط عادی زندگی را در کردستان فراهم کنند تا این افراد با خیالی آسوده به امرار معاش بپردازند.

در این گزارش به سراغ شهروندان، معتادان بهبودیافته و متولیان این حوزه رفتیم تا بلکه نظر آن‌ها را در مورد نحوه حمایت مسئولان و مردم از بهبودیافتگان منعکس کنیم.

بهبودیافتگان مواد مخدر در کردستان مورد حمایت مسئولان قرار گیرند

آرمان اسدی یکی از شهروندان سنندجی اظهار داشت: متأسفانه مصرف و توزیع مواد مخدر در بین جوانان استان کردستان روز به روز در حال افزایش بوده و وجود این معضل، ناشی از مشکلات پولی و بیکاری است.

وی با تاکید بر حمایت از معتادان بهبود یافته گفت: در حال حاضر پدیده شوم اعتیاد به موادمخدر گریبانگیر بسیاری از نوجوانان و جوانان جامعه شده و باید در این زمینه چاره‌ای اساسی اندیشیده شود و مسئولان از بهبودیافتگان مواد مخدر حمایت کنند.

حمایت مسئولان کردستان از معتادان بهبود یافته تنها ظاهری است

محمد فرجی شهروند سنندجی خاطر نشان کرد: حمایت کردن مسئولان از معتادان بهبود یافته تعریف چندانی ندارد و آن‌ها همانند همیشه تنها و بدون حامی هستند و کار‌ها و وعده‌های متولیان این حوزه تنها به صورت ظاهری است.

فرجی افزود: اگر بخواهیم آمار مصرف مواد مخدر در جامعه را کاهش بدهیم باید همه متولیان این حوزه و اقشار مختلف از جوانان و بهبودیافتگان اعتیاد حمایت کنیم تا مجداداً گرفتار نشوند.

هیچ کس درد معتادان بهبود یافته را احساس نمی‌کند

یکی از معتادان بهبود یافته شهر سنندج که ۱۲ سال معتاد و ۸ سال پاک بودند در ارتباط با حمایت از اشتغال و خانوده‌های آن‌ها می‌گوید: حمایت از بهبودیافتگان یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین مباحثی است که باید مورد اتیشن ویژه مسئولان و مردم قرار گیرد چراکه وقتی فردی بعد از ۱۰ سال آلوده به اعتیاد، ترک می‌کند، نباید نسبت به اراده آن فرد بی‌اتیشن بود و اگر از آن‌ها حمایت کنیم، می‌توانند فرد مفیدی برای جامعه باشند.

فیضی تصریح کرد: بزرگ‌ترین مشکل امروزه معتادان بهبود یافته “بیکاری” است و معتادان بدون شغل نمی‌توانند زندگی خود را اداره کنند و با اتیشن به تایده پیچیده خود کوتاه‌ترین راه را برای نجات خود انتخاب می‌کنند و این معضل می‌تواند بیماری فرد را تشدید کند، بنابراین باید مسئولان به ایده ما باشند.

وی گفت: معتادان بهبود یافته می‌توانند برای افراد آلوده به اعتیاد یک الگوی موثری باشند و آن‌ها نیز با انگیزه و امید بیشتری در اجتماع زندگی کنند.

این معتاد بهبود یافته سنندجی با اتیشن به ۴ سال رفت و آمد برای گرفتن مجوز یک تولیدی خاطر نشان کرد: با حمایت خود و دو نفر دیگر از معتادان بهبود یافته که حتی سرمایه ۱۰۰ هزار تومانی هم نداشتیم، با دریافت تسهیلات ۱۵ میلیون تومانی از سازمان بهزیستی، توانستیم برای نخستین بار در منطقه غرب استان کارگاه تولیدی بیسکویت را راه‌اندازی کنیم که در حال حاضر فقط بیش از ۲۰۰ میلیون تومان دستگاه در این کارگاه وجود دارد و خوشبختانه در ۵ شهر بزرگ کشور نیز نمایندگی داریم و حدود ۶ نفر افراد بهبود یافته نیز در این کارگاه در حال فبیستت هستند.

فیضی بیان کرد: هیچ کس درد ما معتادان بهبود یافته را احساس نمی‌کند، اما چون خودم به مدت ۷ سال کارتن‌خواب بودم و می‌دانم افراد معتاد چه وضعیتی دارند، تا جاییکه امکان داشته باشد از آن‌ها حمایت می‌کنم.

“نبود شغل” بزرگترین مشکل معتادان بهبود یافته کردستانی

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان در ارتباط با حمایت از معتادان بهبود یافته اظهار داشت: حمایت سمن‌ها و تشکل‌های مردم نهاد ازمعتاد‌های بهبود یافته قابل تحسین است و خوشبختانه تیم‌ها و گروه‌های جوانی در این راستا در حال تلاش هستند.

سلیم کریمی افزود: برگزاری نمایشگاه تولیدات و محصولات بهبودیافتگان، بسیار مهم و ضروری است چراکه بازدید مردم از غرفه‌های آنها، سبب اعتماد و اتیشن به آنان شده و احساس می‌کنند که می‌توانند در جامعه زندگی و فرد مفیدی باشند.

وی گفت: زمانی که در یک مکانی افراد معتاد بهبود یافته دور هم جمع می‌شوند، نوعی امید و اعتماد در میان آن‌ها ایجاد می‌شود و انتظار داریم مردم در زمان برگزاری نمایشگاه تولیدات و محصولات آنان، حضور و حتی در صورت نیاز نداشتن آن اجناس، خرید داشته باشند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان تصریح کرد: باید مسئولان و مدیران استانی با جدیت بیشتری از افراد بهبود یافته حمایت کنند و تا جایی که امکان دارد مکانی را به آنان اختصاص بدهند تا محصولات و تولیدات خود را به فروش برساند و دغدغه اجاره مغازه و مکان نداشته باشند.

کریمی اذعان کرد: بزرگ‌ترین مشکلی که در حال حاضر پیش‌روی افراد بهبود یافته وجود دارد نبود شغل مناسب و اعتماد نکردن مردم به آن‌ها است، بنابراین باید جامعه این باور را داشته باشند که این مشکل همانند یک بیماری قابل درمان است.

با اتیشن به اینکه اخیراً استاندار کردستان با صراحت از عملکرد شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کردستان انتقاد و عنوان کرده آیا در برابر ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار سال گذشته توانسته‌ایم ۸۰ نفر را درمان کنیم!، انتظار از دبیرخانه این شورا آن است که با عمل به وظایف خود، قدمی عملی در جهت تأمین نظر مدیریت بیست اجرایی استان و جلب رضایت مردم بردارد.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink