لغو برجام پروژه بازسازی اقتصاد افغانستان را دچار مشکل کردنیوزستان تسنیم: به نقل از رویترز، تصمیم دونالد ترامپ به خروج از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران ممکن است پروژه‌ای را که هدف آن کمک به بازسازی اقتصاد افغانستان است از مسیر خود خارج نماید و یکی از اهداف کلیدی استراتژی آمریکا برای پایان دادن به حضور نظامی خود در افغانستان را به خطر بیاندازد.

پروژه توسعه بندر چابهار توسط هند در ایران، بخشی از یک کوریدور جدید حمل و نقلی برای دسترسی به خاک افغانستان است که می‌تواند زمینه را برای میلیون‌ها دلار تجارت کالا و قطع وابستگی افغانستان به پاکستان هموار نماید.

ساختن اقتصاد افغانستان همچنین موجب کاهش وابستگی کابل به کمک‌های خارجی می‌شود و در کاهش تجارت مواد مخدر که یکی از منابع اصلی درآمد طالبان به شمار می‌رود موثر خواهد بود.

اما تصمیم ترامپ به وضع تحریم‌های جدید علیه ایران و مجازات موسسات مالی‌ای که با تهران همکاری دارند، بر آینده پروژه بندر چابهار سایه افکنده، زیرا بانک ها، به دلیل نگرانی از مجازات‌های سنگین دولت آمریکا از تامین مالی این پروژه سر باز می‌زنند.

یک دیپلمات ارشد هندی گفت: «تصمیم دونالد ترامپ ما را به عقب برگردانده و ما باید در مورد شرایط و مفاد (قرارداد) استفاده از بندر چابهار مجددا مذاکره کنیم… این مسیری است که می‌تواند نحوه تجارت هند، ایران و افغانستان را تغییر دهد، اما فعلا همه چیز در حالت بلاتکلیفی قرار گرفته است.»

کاخ سفید به درخواست‌ها برای اظهارنظر در مورد این پروژه پاسخ نداده است.

پروژه مشترک ایران، هند و افغانستان در مورد چابهار که در سال ۲۰۱۶ آغاز شد، قبلا نیز با موانعی روبرو بوده است. صرف نظر از برخی محموله‌های گندم اهدایی هند به افغانستان، هنوز این بندر ترافیک چندان بالایی ندارد و بعید است اولین محموله‌های میوه خشک صادراتی افغانستان به هند از طریق این بندر قبل از ماه جولای ارسال شود.

به گفته یک منبع آگاه، حداقل ۳ قرارداد برای احداث زیرساخت‌های مورد نیاز این بندر به تعویق افتاده و ۲ شرکت چینی و یک گروه فنلاندی این قرارداد‌ها را نیمه کاره رها کرده اند، زیرا بانک‌ها قبل از صدور ضمانت‌های مورد نیاز منتظر روشن‌تر شدن جزئیات تحریم‌های جدید آمریکا هستند.

به علاوه، تجار افغانی که امیدوار بودند بتوانند به جای بندر کراچی از این بندر استفاده کنند، به دلیل استفاده از این بندر قادر به تامین مالی معاملاتشان نیستند و ناگزیر شده اند به سیستم نقل و انتقال سنتی حواله روی بیاورند که برای متحول ساختن اقتصاد یک کشور ناکافی است. حواله یک سیستم مبتنی بر اعتماد است که در افغانستان مورد استفاده قرار می‌گیرد و عوامل دخیل در این سیستم پول‌ها را بین کشور‌های مختلف جابجا می‌کنند.

یک مدیر ارشد یک بانک مهم افغانی گفت: «ما می‌دانیم که بانک‌های طرف حساب ما در خارج از افغانستان اجازه نخواهند داد که ما پول کالا‌های وارداتی‌ای که از طریق بندر چابهار می‌آیند را پرداخت کنیم.»

استفاده تجار افغانی از چابهار موجب دور زدن مرز با پاکستان می‌شود که طی سال گذشته حدود ۵۰ روز به بهانه‌های مختلف بسته بود و راهی است برای تحکیم روابط افغانستان با هند و دیگر قدرت‌های منطقه ای.

بارنت روبین، کارشناس مرکز همکاری‌های بین المللی دانشگاه نیویورک گفت، تنها راه حضور پررنگ‌تر هند در تحولات پولی افغانستان از چابهار می‌گذرد. «سیاست خارجی آمریکا در قبال ایران و افغانستان مثل دو قطار در حال حرکت شاخ به شاخ به سمت یکدیگر هستند.»

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink