سپاه با کروز ۱۵۰۰ کیلومتری «سورپرایز» کرد +تصاویر


نیوزستان تسنیم: صبح امروز طی مراسمی با حضور سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، ۱۰ فروند جنگنده بمب افکن سوخو ۲۲ که با تلاش متخصصان نیروی هوافضای سپاه بهینه‌سازی شده‌اند، تحویل نیروی هوافضای سپاه شد.

در حاشیه این مراسم، سردار امیرعلی حاجی زاده گفته است: با این ارتقا، این جنگنده بمب افکن‌ها قادر به حمل و بهره برداری بمب‌های هوشمند و نقطه زن سیمرغ خوشه‌ای، موشک‌های هوا به زمین و هوا به هوا و انتقال اطلاعات از پهپاد‌ها در فواصل چند کیلومتری خواهند بود.

وی تاکید کرده است: در آینده‌ای نزدیک سامانه موشک‌های هوا به زمین کروز نقطه زن با برد هزار و ۵۰۰ کیلومتر روی این جنگنده بمب افکن‌ها نصب خواهد شد.

۳ فروند از سوخو ۲۲‌های سپاه – عکس امروز در مراسم رونمایی

این اولین بار است که ایران اعلام می‌کند، کروز هواپایه برد بلند در اختیار دارد، آن هم با برد ۱۵۰۰ کیلومتر.

تا پیش از این صنایع دفاعی جمهوری اسلامی ایران، دستاورد‌های خوبی در حوزه موشک‌های کروز هوا به زمین که قابل نصب روی انواع جنگنده‌ها و بالگرد‌های نیرو‌های مسلح باشند، به‌دست آورده بود که با دستیابی سپاه به موشکی با برد ۱۵۰۰ کیلومتر، عملا اتفاق مهمتری در این حوزه رخ داده است.

موشک کروز ظفر هواپایه:

موشک ظفر، یکی از موشک‌های کروز کوتاه برد ضدکشتی ساخته شده در صنایع دفاعی ایران است که در بهمن ماه سال ۹۰ از آن رونمایی شد. ظفر نمونه‌ای از موشک‌های کروز کوتاه‌برد ضدکشتی جمهوری اسلامی ایران است که برای شلیک از شناور‌های کوچک طراحی شده است. این موشک پس از شلیک، ارتفاع خود را کاهش می‌دهد تا از دید رادار‌های دشمن پنهان بماند و این یکی از قابلیت‌های مهم این موشک است که احتمال اصابت این موشک به هدف را افزایش می‌دهد.

موشک کروز ظفر هواپایه

موشک ضد کشتی ظفر همچنین از سطح مقطع راداری کمی برخوردار است و همین موضوع قابلیت بالایی برای پهنان ماندن از دید رادار‌های دشمن به این موشک می‌دهد که موجب کاهش احتمال هدف قرار داده شدن این موشک توسط سیستم‌های پدافند دشمن، می‌شود.

موشک کروز نصر هواپایه

موشک نصر یکی دیگر از موشک‌های کوتاه برد ضد کشتی ساخت ایران بوده و دارای ۳۵ کیلومتر برد است. این موشک با سرجنگی ۱۵۰ کیلوگرمی، وزنی معادل ۳۵۰ کیلوگرم دارد و می‌توان آن را علیه انواع اهداف دریایی مورد استفاده قرار داد.

موشک کروز نصر هواپایه نصب شده زیر بال بالگرد ۲۰۶

موشک کروز نصر هواپایه نصب شده زیر بال جنگنده فانتوم

موشک کروز نصر از هدایت راداری بهره می‌برد و می‌توان آن را از انواع سکو‌های پرتاب ساحلی و شناور‌های موشک انداز هم شلیک کرد.

نوع هواپایه این موشک که برای اولین مرتبه در بهمن ماه سال ۹۴ تحویل نیروی هوایی ارتش شد، قابلیت شلیک از بالگرد‌های میل ۱۷، ۲۰۶ و جنگنده‌های فانتوم را دارد.

 

 

سپاه با کروز ۱۵۰۰ کیلومتری «سورپرایز» کرد +تصاویر

موشک کروزقادر هواپایه

قادر نیز یکی از موشک‌های کروز ضد کشتی ایرانی است که شباهت‌های زیادی به موشک نور دارد و برای اولین مرتبه در جریان رزمایش نیروی دریایی ارتش در سال ۹۰ رونمایی شد. این موشک با برد ۲۰۰ کیلومتر و ارتفاع پروازی ۳ تا ۵ متر، قابل شلیک از انواع سکو‌های ساحلی، بالگرد میل ۱۷ و جنگنده‌های فانتوم را دارد.

موشک کروز قادر هواپایه نصب شده زیر بال جنگنده فانتوم

موشک کروز قادر از یک پیشرانه سوخت جامد بهره می‌برد و مجهز به سامانه خلبان خودکار دیجیتال، سامانه ناوبری با دقت بالا، امکان برنامه‎ریزی موشک قبل از شلیک، امکان هدفگیری اهداف با سطح مقطع راداری پایین، رادار پیشرفته با قابلیت مقابله با جنگ الکترونیک، آماده‎سازی و واکنش سریع موشک برای حمله به هدف و توانایی ضربه زدن به اهداف ساحلی علاوه بر هدف‎های شناور است.

 

موشک کروز ناشناخته

یکی دیگر از موشک‌های کروز هوا پایه ساخت ایران، موشک ناشناسی است که در معمولا در رژه‌های روز ارتش و ۳۱ شهریور در طیف تجهیزات هواپرتاب نیروی هوایی ارتش مشاهده می‌شود.

این موشک که شباهت‌های زیادی به موشک قاصد-۳ دارد، از یک جستجوگر اپتیکی برای هدایت بهره می‌برد. تا کنون اطلاعات بیشتری از این موشک منتشر نشده است.

حالا با دستیابی سپاه به یک موشک کروز هواپایه با برد ۱۵۰۰ کیلومتر، جمهوری اسلامی ایران وارد عرصه طراحی و تولید سلاح‌های دوربرد هوا به زمین شده است. تا پیش از اعلام این نیوز، بیشترین برد موشک‌های هوا پایه ایرانی مربوط به موشک قارد با برد ۲۰۰ کیلومتر بود که حالا با افزایش ۱۳۰۰ کیلومری برد موشک‌های کروز هواپایه ایرانی، نیرو‌های مسلح می‌توانند از فواصل بسیار دورتر و با اطمینان بالاتری اهداف خود را مورد اصابت قرار دهند.

تاکنون اطلاعات بیشتری از برد، وزن سرجنگی، سیستم هدایت، سطح مقطع راداری و دیگر اجرای این موشک منتشر نشده است، اما آنطور که فرمانده نیروی هوافضای سپاه اعلام کرده، موشک کروز ۱۵۰۰ کیلومتری سپاه، به زودی روی جنگنده‌های سوخو ۲۲ این نیرو، نصب خواهد شد.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink