زیستگاه خفاش‌های رودبار در تهدید کلاهبرداران


نیوزستان ایسنا: رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار گفت: شایعات ایجاد شده مبنی بر وجودی موادی خاص در لانه خفاش، چیزی جز ابزار سودجویی برخی کلاهبرداران نیست.

«مصطفی فلاح»، گفت: پیرو انتشار نیوزی مبنی بر اقدام برخی برای جستجوی لانه خفاش که از همین‌رو وارد غار‌ها و زیستگاه‌ها این پستاندار می‌شدند، محیط زیست رودبار اعلام کرد که این متخلفین به دنبال لانه خفاش نباشند، چون گونه‌های خفاش این منطقه اصولاً لانه نداشته و شایعات ایجاد شده مبنی بر وجودی موادی خاص در لانه خفاش، چیزی جز ابزار سودجویی برخی کلاهبرداران نیست.

وی افزود: خفاش‌های ماده در سال معمولاً یک نوزاد به دنیا می‌آورند که این نوزاد حتی در زمان پرواز و شکار هم به مو‌های بدن خفاش مادر می‌چسبد.

فلاح انگیزه این افراد فریب خورده را سرچشمه از سوءاستفاده برخی سودجویان و کلاهبرداران عنوان کرد که با انتشار تصاویر و فیلم در فضا‌های مجازی و انتشار اکاذیبی از قبیل: وجود موادی خاص در داخل لانه این پستاندار، سودای یافتن لانه خفاش و فروش آن را در سر این افراد ساده لوح انداخته‌اند.

وی تصریح کرد: در جهت روشنگری این موضوع بنده به همراه محیط‌بانان و کارشناسان با تجربه اداره طی چند مرحله در روز‌های اخیر به صورت میدانی، در مناطق گزارش شده حاضر و موارد را بررسی کردیم که در همین راستا با برخی از اهالی، دهیاران و برخی از اعضای شورای روستا‌های بیشتر گزارش شد، به صورت حضوری یا تلفنی صحبت شد و از آنان خواستیم تا کذب بودن موارد مربوط به وجود لانه خفاش یا وجود مواد خاص در زیستگاه یا لانه‌های خفاش به مردم بگویند و همچنین مردم از وجود کلاهبرداران در این زمینه آگاه کنند.

فلاح در زمینه فواید خفاش به نقش کنترلی این پستاندار در مهار آفات کشاورزی اشاره کرد و گفت: خفاش‌ها در آب و هوای سرد ممکن است در بهار و پاییز کوچ کنند، سرپناهی را در غار‌ها پیدا کرده و به خواب زمستانی بروند. در پاییز، وزن خفاش‌ها زیاد می‌شود و لایه‌ای از چربی به بدنشان اضافه می‌شود.

وی افزود: اگر خفاشی پیش از رسیدن بهار و گرم شدن هوا از خواب زمستانی بیدار شود، به احتمال خیلی زیاد از گرسنگی خواهد مرد، زیرا متابولیسم بدن خفاش‌ها به گونه ایست که وقتی بیدار هستند بسیار سریع ذخیره غذایی شان مصرف شده و به پایان می‌رسد.

وی تصریح کرد: این اداره با برهم زنندگان آرامش اکوسیستم زیست خفاش‌ها برخورد خواهد کرد و از همه دلسوزان و طبیعت دوستان درخواست کرد تا در صورت مشاهده یا کسب هرگونه نیوز در خصوص مسایل محیط زیست به ویژه موضوع مربوط به خفاش، با اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودبار به شماره ۰۱۳۳۴۶۲۳۰۴۴ تماس گیرند.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink