رایزنی وزرای خارجه ایران و سنگال در داکار


نیوزستان فارس: وزرای خارجه ایران و سنگال در داکار ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را بررسی کردند.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که در داکار به سر می‌برد، امروز (دوشنبه) با «صدیکی کابا» همتای سنگالی خود دیدار و گفتگو کرد.

وزرای خارجه ٢ کشور در این دیدار ابعاد مختلف مناسبات دوجانبه را بررسی کردند.

در این دیدار وزیر امور خارجه سنگال با اشاره به سابقه چندین دهه روابط بین دو کشور، سفر ظریف را موجب تحکیم روابط دوجانبه بین تهران و داکار خواند.

وزیر امور خارجه سنگال همچنین در این دیدار برگزاری کمیسیون مشترک پولی بین دو کشور در چند ماه آینده را فرصتی برای طرح و پیگیری حوزه‌های مختلف همکاری مشترک بین ٢ کشور از جمله نفت و گاز خواند و از اعطای چندین بورس آموزشی از سوی کشورمان به سنگال در زمینه نفت و گاز قدردانی کرد.

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز با اشاره به برگزاری همایش پولی بین دو کشور، این همایش را چارچوبی مناسب برای تداوم همکاری‌ها بین دو کشور برشمرد.

وی با اشاره به اهمیت سنگال در غرب آفریقا و جایگاه این کشور در جهان اسلام و جنبش عدم تعهد، خواستار تحکیم هر چه بیشتر روابط با آن کشور شد.

ظریف در ادامه با اشاره به حضور هیات بلندپایه سیاست، پولی و تکنولوژیک کشورمان در سنگال، آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای انتقال تجارب خود به سنگال به ویژه در حوزه فناوری‌های نوین اعلام کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن اشاره به عملیاتی شدن همکاری‌های دو کشور در حوزه تولید خودرو اظهار داشت: همکاری‌های دو کشور در دیگر حوزه‌ها همچون نفت، گاز، دارو، بهداشت و آموزش نیز می‌تواند بین دو کشور گسترش یابد.

ظریف همچنین در این دیدار مهمترین مسئله جهان اسلام را موضوع حقوق مردم فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی در قبال آنان خواند و تاکید کرد: حل مشکلات جهان اسلام در گرو وحدت اسلامی و گفتگو بین جهان اسلام است.

در این سفر همچنین مجمع پولی ایران و سنگال با حضور ظریف افتتاح شد.

به گزارش فارس، قرارداد ساخت فاز اول یک شهرک مسکونی در شهر داکار بین گروه صنایع گیتی پسند از ایران و گروه صالح از سنگال با حضور وزیر امور خارجه کشورمان امضا شد.

وزیرامور خارجه در این مجمع طی سخنانی گفت: ایران آمادگی دارد با همکاری دولت و بخش خصوصی جمهوری سنگال، این کشور را به قطب خودروسازی در منطقه غرب آفریقا تبدیل کند.

ظریف به منظور انجام سفر به چند کشور آفریقایی و آمریکای جنوبی و در ارلین مقصد این سفر بامداد امروز وارد داکار شد و قرار است در ادامه سفرش به برزیل، اروگوئه و نامیبا برود.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink