دیدار رئیس دستگاه اطلاعات مصر با رئیس‌جمهور سوداننیوزستان فارس: «عباس مصطفی کامل» رئیس دستگاه اطلاعات مصر و هیأت همراه وی که به سودان سفر کرده‌اند با «عمر البشیر» رئیس‌جمهور این کشور دیدار و درباره چالش‌های مهم منطقه گفت‌وگو کردند.

دو طرف در این دیدار اهمیت ارتباط بین مصر و سودان، چالش‌های مهم منطقه و ضرورت اجتناب از تأثیرگذاری این چالش‌ها بر روابط دو کشور را مورد بررسی قرار دادند.

در این دیدار همچنین «صلاح عبدالله» مدیر دستگاه امنیت و اطلاعات ملی سودان و «حاتم حسن بخیت» وزیر مشاور در امور ریاست‌جمهوری و مدیر کل دفتر رئیس‌جمهور سودان حضور داشتند.

طبق گزارش وبگاه «الیوم‌السابع»، سفر هیأت مصری به سودان در راستای تلاش‌های کمیته مشترکی است که پس از دیدار البشیر با «عبدالفتاح السیسی» رئیس‌جمهور مصر در حاشیه اجلاس آفریقایی در آدیس‌آبابا، تشکیل شد.

در ماه‌های اخیر روابط سودان و مصر به علت دو پرونده مثلث مرزی حلایب و شلاتین و استفاده از منابع آبی رود نیل بحرانی شده است که در پی آن خارطوم سفیر خود را از قاهره فراخواند که البته وی هفته گذشته به قاهره بازگشت. مصر از سال ۱۹۵۸ خواستار سیطره بر مثلث مرزی حلایب و شلاتین در سودان است و آن را جزئی از اراضی مصر می‌داند.

گفت‌وگو‌های مفصل وزرای خارجه سودان و قطر

«ابراهیم غندور» وزیر خارجه سودان امروز یکشنبه ضمن استقبال از سفر «محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر به خارطوم تأکید کرد که این امر می‌تواند به تقویت روابط دو کشور در تمامی زمینه‌ها منجر شود.

غندور گفت که دو طرف امروز مسائل دوجانبه را بررسی کرده و به تبادل دیدگاه درباره مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دارای اهتمام مشترک و نیز راهکار‌های تقویت روابط دو کشور خواهند پرداخت.

وی افزود که گفت‌وگو‌های دو طرف فراگیر و درباره تمامی پرونده‌های مشترک بین سودان و قطر خواهد بود.

غندور همچنین اظهار داشت که از سفر وزیر خارجه قطر به سودان استقبال می‌کنند و آل ثانی نیز برای پیگیری توافقنامه صلح دارفور مأمور شده است.

«محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» وزیر خارجه قطر در سفری دو روزه دیشب وارد خارطوم پایتخت سودان شد و قرار است نامه‌ای از جانب امیر قطر تقدیم «عمر البشیر» رئیس‌جمهور سودان نماید.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink