دستور پخت بورک سیب با خمیر یوفکا


سرویس سبک زندگی لاو: شاید خیلی از ما وقتی اسم بورک این خمیر خمیر جادویی ترکیه‌های رو می‌شنویم بیشتر یاد غذا‌ها یا پیش غذا‌هایی بیفتیم که با این خمیر تهیه کردیم. ولی استفاده‌ای که در واقع از این خمیر میشه بسیار بسیار متنوع هست و در خود ترکیه کاربرد‌هایی خیلی زیادی داره که نه تنها در خوراک‌ها و غذاهاشون از این خمیر استفاده می‌کنن بلکه در تعداد بسیار زیادی از شیرینی‌های معروف و غیر معروفشون ازش استفاده میکنند که ان شاءالله در آینده به اون‌ها خواهیم پرداخت و، اما امروز با هم یک شیرینی خیلی آسون و خوش طعم که عطر پاییزی داره رو تجربه می‌کنیم که با همین خمیر معروف تهیه میشه. در ادامه با ما همراه باشین.

مواد لازم برای تهیه بورک سیب با خمیر یوفکا

سیب پوست گرفته و نگینی خرد شده ۲ عدد
پودر دارچین ۱ قاشق چایخوری
شکر دانه ریز ۱/۲ پیمانه
پودر جوز هندی ۱/۲ قاشق چایخوری
آب لیمو ترش تاره ۱ قاشق غذاخوری
گردو ریز خرد شده ۱/۴ پیمانه
خمیر فیلو یا یوفکا به اندازه لازم
شیر ۲ قاشق سوپخوری
کره ذوب شده ۱ قاشق سوپخوری
پودر قند برای تزئین
روغن برای سرخ کردن به میزان لازم

مراحل تهیه بورک سیب با خمیر یوفکا

برای تهیه این شیرینی، سیب‌ها رو که پوست گرفیتم و به صورت نگینی کوچک خرد کردیم رو باید مزه دار کنیم برای همین اون‌ها رو داخل یک کاسه میریزیم و شکری که ترجیحاً بهتره که نرم و دونه ریز باشه رو بهش اضافه می‌کنیم.

اضافه کردن شکر به سیب‌های نگینی خرد شده

سپس پودر دارچین و پودر جوز هندی رو به سیب و شکر اضافه می‌کنیم و بعد با همدیگه مخلوطشون می‌کنیم.

افزودن پودر دارچین و پودر جوز هندی

حالا نوبت اضافه کردن آبلیمو تازه هست. مثل همیشه یادآوری می‌کنم که طعم و مزه لیموی تازه قابل مقایسه با آبلیمو‌های بازاری و آماده نیست! پس سعی کنین همیشه این چاشنی جادویی رو توی خونه داشته باشین.

افزودن آبلیموی تازه

و بعد گردوی خرد شده رو به مخلوط سیبی اضافه می‌کنیم. همه مواد رو با هم مخلوط می‌کنیم و اجازه میدیم چند دقیقه‌ای کنار باشن تا مایه پای سیبمون مزه درا بشه.

اضافه کردن گردوی خرد شده

بغد از این مایه پر کننده خمیر مزه دار شد، خمیر‌های فیلو که بهتره از نوعی انتخاب شده باشن که به شکل مربع برش خوردن استفاده کنیم و البته اگر دسترس نبود از هر مدلی که توی خونه داشتیم می‌تونیم استفاده کنیم. شیر و کره آب شده رو توی یک کاسه کوچک با هم مخلوط می‌کنیم و با کمک یه برس آشپزی خمیر‌های فیلو رو با این مخلوط آغشته می‌کنیم.

آغشته کردن ورقه یوفکا به مخلوط شیر و کره

حالا یک قاشق غذاخوری از مایه پر کننده مون رو بر میداریم و با فاصله روی لبه خمیر می‌ریزیم.

ریختن یک قاشق از سیب‌های مزه دار شده روی ورقه یوفکا

خمیر رو از لبه بالای مایه پای سیب برمیگردونیم و بعد لبه‌های کناری رو روی لبه بالایی قرار می‌دیم و سپس خمیر رو به صورت رول جمع می‌کنیم.

رول کردن ورقه‌های یوفکا

وقتی همه ورقه‌ها رو به همین صورت رول کردیم، مقداری روغن رو توی یک ماهیتابه یا شیر جوش که بهتره کوچک و دیواره دار باشه تا نیازی نباشه خیلی روغن مصرف کنیم، میریزیم و بعد رول‌ها یکی یکی داخل روغن سرخ می‌کنیم و بعد از سرخشون اون‌ها روی یک حوله کاغذی آشپزخونه قرار میدیم تا روغن اضافیش گرفه بشه.

سرخ کردن بورک‌ها

البته برای اینکه این شیرینی رو کم کالری‌تر درست کنیم می‌تونیم رول‌ها رو بعد از آماده شدن، روی سینی فری که کاغذ روغنی انداختیم بچینیم و روی رول‌ها رو هم با شیر و کره رومال کنیم و بعد توی فری که از قبل روشن و روی ۱۸۵ درجه سانتیگراد تنظیمش کردیم قرار بدیم و برای ۱۵ تا ۲۰ دقیقه اجازه پخت بدیم تا روی رول‌ها طلایی رنگ بشه. بعد از اینکه بورک سیب آماده و کاملاً خنک شدند، روی اون‌ها رو با کمک یک الک می‌پودر قند می‌پاشیم و در ظرف مورد نظرمون چیده و سپس سرو می‌کنیم.

 

منبع: 2نفره

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink