خواص بهداشتی ریحان برای بدن


نام فارسی ریحان
نام لاتین
Basil
نام علمی
Ocimum basilicum
خانواده
Labiateae
گیاهشناسی:

ریحان، گیاهی یکساله است که در گروه سبزیجات برگی طبقه بندی می‌شود. معمولاً طول آن بین ۲۰ تا ۴۵ سانتیمتر است و دارای عطر و بوی مطلوبی است. رنگ ساقه‌ی بوته‌ی ریحان سبز تند است و دارای برگ‌های منظم و بیضی شکل است. گل‌های ریحان به رنگ سفید یا صورتی در ماه‌های مرداد یا شهریور به شکل خوشه در انتهای ساقه‌ی ریحان ظاهر می‌شوند و پس از چندی از همین گل‌ها تخم ریحان حاصل می‌گردد. دو نوع ریحان وجود که یک نوع آن برگ‌های سبز و نازکی دارد و نوع دیگر برگ‌های بنفش رنگ دارد. گیاه ریحان بومی هند است. این گیاه هیچ گونه ترشح زیان آوری ندارد و تمام بخش‌های آن مثل برگ، گل و حتی ساقه آن بسیار معطر و خوشبو است. اصل ریحان بومی ایران وافغانستان ودر حدود پانصد سال پیش از هند به اروپا برده شده است. مزه بیشتر آن‌ها شیرین و تند است.

خواص تخم ریحان:

۱-تخم شربتی ریحان بدلیل حالت ژلاتینی خود انسان را تا مدت‌ها سیر نگه میدارد. چون دانه‌های ژلاتینی آن از آب درست شده، هیچ کالری ندارد و، چون آب آن به مدت طولانی داخل دانه‌ها حتی درون بدن باقی میماند، باعث میشود که بدن احساس سیری کند.

۲-برای رفع عطش مورد استفاده قرار گیرد. تخم شربتی خواص زیادی دارد و اینگونه نیست که فقط برای فصل گرما توصیه شود.

۴-فشار خون انسان ممکن است بعد از غذا بخصوص اگر غذا‌های پر نمک خورده شود، بالا میرود و باعث احساس خستگی و کمبود انرژی میگردد. تخم ریحان با متعادل نگهداشتن فشار خون، نه تنها احتمال مبتلا شدن به بیماری دیابت را کاهش می‌دهد، بلکه به انسان در طول روز انرژی متعادلی میدهد.

۵-اگر تخم شربتی را با غذای خود مصرف نمایید، بدلیل داشتن خاصیت ژله‌ای آن، باعث میشود که مواد نشاسته‌ای به تدریج شکر موجود در خود را آزاد کنند و به این ترتیب شما به طور تدریجی انرژی متعادل در طول روز خواهید داشت.

۶-تخم ریحان از ورم معده و دیگر ناراحتی‌های معده جلوگیری میکند.

۷-دارای مقدار فراوانی روغن امگا۳ و همچنین مقدار زیادی آنتی اکسیدان میباشد که شما را جوان نگه می‌دارد.

۸-تخم ریحان دارای مقدار فراوانی پروتئین، پتاسیم، آهن، کلسیم و یک ماده معدنی به نام بورون که باعث انتقال کلسیم به استخوان‌ها می‌شود.

۹-دم کرده تخم ریحان تب بر و مسکن است.

۱۰-دم کرده برگ ریحان اثر ضد تشنج – ضد درد – مقوی و مدر، معالج سردرد‌های میگرنی و عصبی بوده و نفخ و گاز معده را از بین می‌برد.

۱۱-خوردن تخم بو داده‌ی ریحان برای درمان اسهال اثر شفا بخش دارد.

خواص برگ ریحان:

۱-جویدن برگ ریحان برای زخم‌های دهان مفید است. برگ ریحان اثر زیاد کننده شیر دارد و مادران شیرده حتما باید از این گیاه استفاده کنند.

۲- آرامش دهنده‌ی اعصاب است و برای درمان سردرد‌های عصبی بسیار مؤثر است.

۳-گیاهی نشاط آور و ضد دل پیچه است، پس چه خوب است افرادی که دستگاه گوارش حساس دارند و سریع نفخ می‌کنند با غذا ریحان مصرف کنند.

۴-در درمان اسهال موثر بوده و میکروب وبا را می‌کشد و بوی آن، پشه و مگس را فراری می‌دهد

خواص اسانس ریحان:

اسانس ریحان که بازیلیک نام دارد، بسیار معطر و ضدعفونی کننده‌ی دستگاه گوارش است و بوی سیر و پیاز را از دهان می‌برد.

منبع: کشتزار

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink