تکذیب نیوز توقیف خودروهای وارداتی از گمرک بوشهر


نیوزستان فارس: پخش یک کلیپی که نشان می‌داد ساعت یک بامداد روز ۳۰ فروردین امسال، ۲۰۰ خودروی صفر کیلومتر با یک برند خارجی از گمرک بوشهر در حال خروج است، سبب واکنش‌های دیرهنگام پلیس و گمرک استان بوشهر شد.

در این کلیپ کوتاه، عنوان شده بود که تعداد فراوانی از خودرو‌های مدل لکسوس و تویوتا به شکل غیرقانونی از گمرک بوشهر ترخیص و توسط پلیس توقیف شده بود.

متعاقب این کلیپ که از روز گذشته به شکل وسیعی وارد فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی شده و سبب اظهارنظر‌های متفاوت و عناد ورزی نسبت به انقلاب و نظام گردید، مسؤولان مربوطه لب به سخن گشوده و اگرچه دیرهنگام، اما افکار عمومی را ماتیشن حقیقت موضوع کردند.

ابتدا این پلیس آگاهی استان بوشهر بود که نیوز توقیف خودرو‌های وارداتی از گمرک بوشهر توسط پلیس را تکذیب و آن را بی‌اساس خواند.

رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی بوشهر در این خصوص اظهار داشت: نیوز درج شده در فضای مجازی با مضمون توقیف چندین کانتینر حامل انواع خودرو‌های وارداتی با برند تویوتا در خروجی گمرک بوشهر در شب گذشته مورد تأیید پلیس نیست.

وی گفت: برابر بررسی‌ها و استعلام پلیس آگاهی ترخیص این خودرو‌ها قانونی بوده و برابر قوانین و مقررات موجود توسط گمرک استان بوشهر صورت گرفته است.

سرپرست دفتر نظارت گمرک‌های استان بوشهر نیز بیان کرد: براساس قانون، اقدام به ترخیص ۱۲۰ دستگاه خودروی خارجی از گمرک بوشهر کرده‌ایم.

بهروز قره‌بیگی افزود: در سال گذشته دولت مصوبه‌ای را ابلاغ کرد که امکان ترخیص خودرو‌های خارجی مهیا شد و بر این اساس این خودرو‌ها ترخیص شده است.

وی متذکر شد: گمرک بوشهر به شکل شبانه‌روزی مشغول فبیستت است و اگرچه تا ساعت ۲۱ این خودرو‌ها تمامی مراحل ترخیص را پشت سر گذاشته بودند، اما منعی از لحاظ قانونی برای ترخیص این خودرو‌ها در ساعت بعد از ۲۱ وجود ندارد، ضمن اینکه این خودرو‌ها در ساعتی که در کلیپ نشان داده شده از جایگاه‌ها خارج شده و ربطی به گمرک ندارد.

نکته حائز اهمیت در این‌گونه موارد، عکس‌العمل سریعی است که باید توسط دستگاه‌هایی که در چنین مواردی به ناحق مورد تهاجم رسانه‌ای در فضای مجازی توسط عده‌ای غیرحرفه‌ای قرار می‌گیرند انجام شود، نه اینکه وقتی فضای مجازی ملتهب از یک داستانک دروغین بر علیه مسؤولان شد آن زمان اقدام به بیان اصل موضوع کنند.

غفلت برخی روابط عمومی‌ها از یک طرف و فقدان سواد رسانه‌ای برای برخی مدیران سبب شده که در چنین مواردی آنچنان در بی‌تدبیری آماج حملات افرادی فرصت‌طلب در فضای مجازی شوند که آن زمان هم اگر ناله‌ای سر دهند و اقدام به روشنگری کنند، صدایشان در همهمه وسیع افراد غیرکارشناس در فضای مجازی گم می‌شود و به جایی نخواهد رسید.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink