تلاش دولت حفظ عدالت استخدامی استنیوزستان تسنی: جمشید انصاری معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان استخدامی و اداری کشور عصر امروز (دوشنبه، ۱۱ تیر) در دومین همایش ملی جوانان و قانونگذاری که به همت مرکز پژوهش‌های مجلس برگزار شد، یکی از ویژگی‌های بارز جامعه ایران را جوان بودن جمعیت آن دانست.

وی افزود: جمعیت جوان ایران دارای ۳ ویژگی بارز است که تحصیل‌کرده بودن را باید اصلی‌ترین این ویژگی عنوان کرد، این در حالی است که شاخصی در جهان با عنوان فراغت در تحصیل وجود دارد که براساس آن معمولا ۵۰ درصد دانشجویان به مرحله فارغ‌التحصیلی نمی‌رسند؛ اما در ایران درصد بسیار بالایی تحصیلات خود را به اتمام می‌رسانند و در ادامه متناسب با این تلاش درخواست درآمد و شغل دارند.

رئیس سازمان استخدامی و اداری کشور به توضیح دیگر ویژگی‌های جامعه جوان ایران پرداخت و افزود: این جامعه به صورت عرفی، سیاست است که این ویژگی در دنیا کمتر مشاهده می‌شود، ضمن آنکه آن‌ها بسیار در جریان‌های سیاست تأثیرگذار هستند؛ به همین دلیل متناسب با میزان تأثیرگذاری مطالعات دارند همچنین باید فبیستت‌های عمیق مدنی و اجتماعی را به عنوان دیگر شاخص‌های اصلی جامعه جوان ایرانی معرفی کرد.

انصاری اضافه کرد: فبیستت مدنی و اجتماعی در جوامع دیگر حدودا از ۳۵ سال به بالا آغاز می‌شود، اما پایین بودن این فبیستت در ایران نشانه آگاهی و باهوش بودن جوانان است.

رئیس سازمان استخدامی و اداری کشور با تأکید بر اینکه به غیر از جوانان، افراد در سنین دیگری جذب دولت نمی‌شوند، اظهار داشت: نیرو‌هایی که برای دولت جذب می‌شوند از میان جوانان است، ضمن اینکه تمام تلاش ما حفظ عدالت استخدامی و شایسته‌گزینی است.

انصاری ادامه داد: در طول سال، در تمام بخش‌های حاکمیت بیشتر از ۴۰ نفر استخدام نمی‌شوند که ۳۰ هزار نفر در بخش‌های مختلف دولتی و مجریه و ۱۰ هزار نفر در نیرو‌های مسلح و نهاد‌های غیردولتی و بخش‌های دیگر حاکمیتی مشغول به کار می‌شوند. در حالیکه درخواست‌ها برای استخدام‌ها چندین برابر این میزان است.

**ظرفیت استخدام با تقاضا‌ها هماهنگ نیست

وی با یادآوری آزمون استخدامی سال‌جاری که در روز جمعه، ۱۵ تیرماه برگزار می‌شود، گفت: در این آزمون استخدامی حدود ۱۸ هزار نفر امکان جذب داشتند، اما ۴۰۰ هزار نفر داوطلب این آزمون استخدامی شدند، بنابراین ظرفیت‌ها با نیاز‌ها هماهنگ نیست.

معاون رئیس‌جمهور درباره تصدی جوانان در پُست‌های مختلف مدیریتی، گفت: آنچه که باید برای تسهیل شرایط جهت جذب بیشتر جوانان در پُست‌های مدیریتی، اعم از قانونگذاری انجام گیرد، پیگیری می‌شود و رئیس‌جمهور نیز به این مهم تأکید دارد.

انصاری با بیان اینکه هر جوانی با داشتن ۲ سال تجربه کار می‌تواند، اداره یک مجموعه پایه انسانی را برعهده بگیرد، گفت: مشکل بیشتر در حوزه فرهنگی است، زیرا متأسفانه مردم و مسئولان به باور جوانان نرسیده‌اند و اگرچه ما برای به‌کارگیری زنان و مردان جوان در پُست‌های مدیریتی تسهیلاتی در نظر می‌گیریم؛ اما بُعد فرهنگی آن با وضع قوانین و تسهیلات رفع نخواهد شد شاید این یک ویژگی فرهنگی جامعه ایرانی است که برای نسل میان سال حق بیشتری قائل باشند.

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان استخدامی و اداری کشور با اعتقاد بر اینکه تغییر این نگاه نیازمند کار فرهنگی است، خاطرنشان کرد: متأسفانه اصلاح مقررات نیز معمولا با مقاومت مدیران و جامعه روبه‌رو می‌شود، هرچند ما آمادگی اصلاح قانون را در صورت نیاز داریم.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink