تغییر روش درمانی تالاسمی‌ها در ایران


معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت، گفت: تلاش می‌کنیم روش درمانی بیماران تالاسمی از مصرف دارو‌های تزریقی به سمت دارو‌های خوراکی با اولویت تولید داخل برود.

نیوزستان مهر: دکتر جمشید کرمانچی، با تاکید بر مصرف داروی خوراکی در بیماران تالاسمی، اظهار داشت: با اتیشن به محدودیت‌های دارویی که در کشور وجود دارد، بهتر است بیماران تالاسمی از مصرف دارو‌های تزریقی به مصرف دارو‌های خوراکی سوق پیدا کنند.

وی افزود: این دارو‌های خوراکی باید بر اساس دارو‌هایی تجویز شود که امکان تامین آن در کشور وجود دارد تا مشکلات این بیماران تا حدودی مرتفع شود، چراکه در حال حاضر تعدادی از دارو‌های بیماران تالاسمی از خارج از کشور وارد می‌شود و به دنبال نوسانات نرخ ارز، مشکلاتی برای بیماران ایجاد می‌شود، از طرفی، مشکل برخی از بیماران تالاسمی که داروی خارجی مصرف می‌کنند این است که باید ماهانه مقدار زیادی هزینه بابت تامین این دارو‌ها پرداخت کنند که با تغییر نرخ ارز، دچار تحول قیمتی می‌شوند.

معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت درخصوص برنامه وزارت بهداشت برای اصلاح روش درمانی این بیماران خاطرنشان کرد: در این راستا، با برگزاری یک نشست هم اندیشی با انجمن خون و سرطان ایران و با حضور اساتید مربوطه از سراسر کشور، درخصوص اصلاح روش درمانی بیماران تالاسمی، بحث و تبادل نظر شد.

وی در ادامه گفت: هدف این است که با کمک درمانگران و متخصصان در سراسر کشور، روش درمانی بیماران تالاسمی اصلاح شود و این بیماران از مصرف دارو‌های تزریقی به سمت مصرف دارو‌های خوراکی با اولویت تولید داخل، حرکت کنند تا با مشکلات ارزی و تغییر نرخ دارو بیماران دچار مشکل تامین دارو نشوند.

کرمانچی درخصوص ظرفیت پذیرش بیماران تالاسمی برای دریافت درمان‌هایی با دارو‌های خوراکی بیان داشت: در کنار جلساتی که با پزشکان و درمانگران برگزار کردیم، در جلسه‌ای با بیماران تالاسمی نیز این مباحث را مطرح کردیم تا این بیماران نیز توجیه شوند که مصرف داروی خوراکی بهتر از داروی تزریقی است. پذیرش بیماران در این مقوله اهمیت بسیاری دارد و آن‌ها باید از این بابت اطلاعات و آگاهی کسب کنند.

وی با بیان اینکه طبق پروتکل‌های بین المللی باید برای بیماران تالاسمی داروی خوراکی تجویز شود و این روش در کشور‌های دیگر کاملا عملیاتی شده است، تصریح کرد: در برخی موارد، دارو‌های خوراکی برای تعداد معدودی از بیماران ایجاد واکنش یا حساسیت‌های سطحی می‌کند که با شناسایی این عده، آنان داروی مناسب دریافت خواهند کرد.

معاون فنی مرکز مدیریت پیوند و بیماری‌های وزارت بهداشت با بیان اینکه مصرف داروی تزریقی برای بیماران تالاسمی به صورت عادت درآمده است، گفت: پزشکان و بیماران باید کمک کنند تا این رژیم درمانی تغییر پیدا کرده و بیماران با تغییر ذائقه به روند درمانی خود کمک بیشتری کنند.

وی در پایان تاکید کرد: نباید پزشکان، بیماران را از مصرف داروی ایرانی بترسانند و این پزشکان باید توجیه شوند که داروی خوراکی ایرانی برای بیماران تالاسمی بهتر است.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink