تجمع اعتراضی کارکنان تعدیل شده شهرداری تهران


سرویس اجتماعی لاو: امروز کارکنان تعدیل شده شهرداری تهران مقابل ساختمان شورا تجمع کردند. آن‌ها بنر و کاغذهایی را در دست گرفته و شعار‌هایی از جمله «شهرداری تعدیل می‌کند، شورا حمایت می‌کند» و «شورای شهر عدالت، عدالت» را سر دادند.

 

تجمع اعتراضی کارکنان تعدیل شده شهرداری تهران

 

یکی از تجمع‌کنندگان که خانمی حدود 35 ساله است، اظهار داشت: حدود ۱۲ سال سابقه کار در شهرداری دارم و بنده را به صورت سلیقگی تعدیل کردند و پایین‌ترین نمره‌ها را به ما دادند تا افراد خود را به سر کار بیاورند. در حال حاضر افرادی را با مدرک دیپلم و حتی سیکل وارد شهرداری کردند و بعضی از آن‌ها نیز حتی خدمت سربازی هم نرفته‌اند!

این خانم که در یکی از مناطق شهرداری تهران مشغول به کار بوده، گفت: در تاریخ ۲۸ اسفند ماه اعلام کردند که ما تعدیل شده‌ایم و در آن روز ما دستمان به هیچ جا نمی‌رسید و امروز نیز وعده و وعید داده‌اند. این انصاف نیست پس از این همه سال خدمت ما را تعدیل کرده‌اند.

یکی دیگر از خانم‌هایی که در تجمع امروز در مقابل شورای شهر تهران حضور داشته، گفت: بنده ۹ سال سابقه کار در شهرداری منطقه ۲ را دارم که ۴ سال آن بیمه بودم، مرخصی زایمان بودم و ۶ ماه در محل کار حضور نداشتم و هنگامی که سر کار آمدم گفتند بر اساس ارزیابی ۶ ماهه گذشته بنده را تعدیل کرده‌اند در صورتی که بنده در مرخصی زایمان بودم! همچنین بر اساس بخشنامه شیر مادر تا دو سال می‌توانم در محیط کار خود باقی بمانم!

یکی از آقایانی که اخیراً از شهرداری تعدیل شده و در این تجمع شرکت کرده نیز در این رابطه گفت: من دکترای تربیت بدنی دارم و در یگان حفاظت منطقه ۱۴ کارمند اداری بودم. در صورتی که هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای ندارند من را تعدیل کرده اند. بچه‌ام تازه به دنیا آمده و ۲۰ روزش است! حالا که من بیکار شده ام، اضطراب و استرس زیادی به خانواده من وارد شده؛ هیچ یک از اعضای شورای شهر و شهرداری تهران نیز پاسخ قانع‌کننده‌ای به ما نمی‌دهند!

یکی دیگر از خانم‌های تجمع‌کننده که توسط شهرداری تعدیل شده نیز گفت: بنده مدرک فوق‌لیسانس دارم و ۸ سال در منطقه ۲ تهران کار کرده‌ام در حال حاضر بنده را تعدیل کردند و هیچکس نیز پاسخگو نیست.

ماجرا چیست؟

با ورود محمدعلی نجفی به شهرداری تهران و فبیستت او در کمتر از یکسال، تعداد زیادی از مدیران شهرداری تعدیل شدند و پس از شروع کار مدیران جدید، بسیاری از نیرو‌های شهرداری تغییر کردند. از طرفی در روز‌های ابتدای سال ۱۳۹۷ معاونت منابع انسانی شهرداری تهران اعلام کرد که چندین هزار کارمند این سازمان باید در آزمون ارزشیابی شرکت کنند و افرادی که نتوانسته اند نمره بالای ۶۰ بگیرند از شهرداری اخراج شوند!

این در حالی است که گفته می‌شود نظام ارزشیابی به گونه‌ای طراحی شده بود که بسیاری از کارمندانی که در سال‌های اخیر به عنوان کارمند در شهرداری و بخش‌های مختلف آن مشغول به کار شده اند، به سختی می‌توانستند نمره بالای ۶۰ کسب کنند.

آزمونی که چند هزار نفر را بیکار کرد!

از همان روز‌های اول فبیستت اعضای شورای پنجم شهر تهران و مدیریت شهر جدید، انتقاد‌هایی به وجود ۶۸ هزار نیرو در شهرداری تهران شده بود. با این وجود در اظهارات متفاوتی حتی از سوی محمدعلی نجفی، شهردار وقت تهران عنوان می‌شد که مدیریت جدید قصد کنارگذاشتن این نیرو‌ها را ندارد! شهردار تهران در نشست روز ۲۴ مهرماه در پاسخ به سوالی درباره نیرو‌های فعال در شهرداری و شایعه تعدیل آن‌ها گفته بود: «بر اساس آخرین گزارش ۶۸ هزار و ۱۳۶ نفر به عنوان نیروی انسانی ذکر شده است. تعدادی کارگر و کارمند پیمانکاران خدماتی هم داریم که کار رفت و روب شهر، جمع آوری پسماند و… را انجام می‌دهند. اگر آن کارگران و کارکنان را هم حساب کنیم – البته کادر شهرداری نیستند – ماهانه ما به جانشینی از پیمانکار حقوق آن‌ها را پرداخت می‌کنیم جمعش ۱۲۵ هزار نفر می‌شود، اما واقعا این افراد پرسنل شهرداری نیستند؛ بنابراین به هیچ عنوان قصد تعدیل و اخراج نداریم.»

در همین زمینه ابراهیم شیخ، معاون منابع انسانی شهرداری تهران در ۴ دی ماه سال گذشته گفته بود: «در حال ساماندهی نیرو‌ها هستیم و قصدی برای تعدیل نیرو وجود ندارد. ما تصمیم گرفتیم، نخبگانی را از طریق آزمون جذب کنیم و اینکه گفته می‌شود آزمون قرار است برای تعدیل نیرو اتفاق بیفتد به هیچ وجه صحت ندارد؛ و در شهرداری تهران قصدی مبنی‌بر تعدیل نیرو وجود ندارد.»

 

اما با وجود چنین اظهاراتی عملیات تعدیل نیرو‌های شهرداری با استفاده از نظام ارزشیابی پیش رفته و در سال جدید چند هزار نیرو از شهرداری رفته یا باید با آن خداحافظی کنند.

 

هنوز از یادها نرفته است که نجفی در گزارش صد روزه خود اظهارات کذبی علیه شهرداری پیشین راجع به اینکه درماه‌های پایانی فبیستتش ۱۳ هزار نفر را استخدام کرده، به زبان آورد. در حالی که نجفی تلاش می کرد تا با این حرف های سرتاسر دروغ، موضوع تعدیل نیرو توسط خودش را بی اتیشن جلوه دهد اما با تجمع امروز کارکنان تعدیل شده شهرداری تهران واقعیت مشخص شد. زیرا که این افراد سال هاست که در این سازمان مشغول به کار هستند و حالا بدون هیچ دلیلی از کار بیکار شده اند.

 

مدیریت شهری جدید کارکنان را بی انگیزه کرده است

سیدجعفر تشکری هاشمی، معاون سابق منابع انسانی شهرداری تهران در رابطه با تعدیل نیروی کارکنان شهرداری به نیوزنگار «لاو» می‌گوید: «آنطور که گفته مى شود قرار است در سال جدید قرارداد‌های حدود ٢٠٠٠ نفر از کارکنان را تمدید نکنند؛ و این در حالی است که اگر حقوق، مزایا، باز خرید، بیمه درمانی و … این دوهزار نفر را حساب کنید، در سال رقمی معادل ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود که در مقابل ۱۷ هزار میلیارد تومان بودجه شهرداری تهران، رقم چشمگیر و تعیین کننده‌ای نیست؛ و در واقع حدود شش دهم درصد در سر جمع بودجه شهرداری اثرگذار است.»

تشکری هاشمی با انتقاد از بیکار شدن کارکنان شهرداری تهران که سال‌ها برای شهر زحمت کشیده اند، ادامه می‌دهد: «یعنی اینقدر شهرداری کارهایش پیچیده، دقیق و میلیمتری است که ٦ دهم درصد صرفه جویی برایش اینقدر مهم شده؟ که حاضر به بیکار شدن این تعداد از کارکنان شده! آنهم در سالی که سال اشتغال است.»

معاون سابق منابع انسانی شهرداری تهران اظهار می‌دارد: «متاسفانه مدیریت شهری جدید پرسنل را بی انگیزه کرده و فضا به گونه‌ای شده که همه کارکنان احساس می‌کنند نفر بعدی هستند و قرار است از شهرداری بیرون شوند.»

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink