تجارت با ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا ساده نیست


نیوزستان فارس: وزیر خارجه بلژیک روز دوشنبه گفت: تجارت شرکت‌های بزرگ اروپایی با ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا ساده نیست.

وزیر خارجه بلژیک روز دوشنبه بعد از اجلاس وزارت خارجه اتحادیه اروپا گفت: حمایت از شرکت‌های بزرگ اروپایی برای تجارت با ایران ساده نیست.

«دیدیه ریندزر»، وزیر امور خارجه بلژیک گفت: «ما می‌خواهیم برجام را ادامه بدهیم، چون اتحادیه اروپا و کل جامعه بین‌الملل در اینجا تعهدات روشنی داده‌اند بنابراین، خیلی مهم است که ثابت کنیم توانایی اجرای آن را داریم.»

او اضافه کرد: «ما تلاش می‌کنیم امکان کار کردن شرکت‌های بسیار بزرگ در ایران را فراهم کنیم. کار آسانی نیست، چون از اقدامات فراسرزمینی آمریکا نیوز داریم، اما تلاش می‌کنیم همکاری خوبی با ایران داشته باشیم.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.

دولت آمریکا از نخستین روز‌های اجرایی شدن این توافق، کارشکنی‌ها در اجرای آن و تلاش برای کاستن از مزایای پولی ایران از آن را آغاز کرد. با روی کار آمدن «دونالد ترامپ» به عنوان رئیس‌جمهور آمریکا این کارشکنی‌ها شدت گرفت و او بار‌ها تهدید کرد کشورش را از توافق هسته‌ای خارج خواهد کرد.

ترامپ سرانجام سه‌شنبه ۸ می (۱۸ اردیبهشت‌ماه) به طور یکجانبه آمریکا را از برجام خارج کرد و فرمانی را برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران پس از دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه امضا کرد.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink