برجام منطقه‌ای، دادن امتیاز جدید به آمریکا است


نیوزستان فارس: فؤاد ایزدی کارشناس ارشد مسائل آمریکا، درخصوص نزدیک شدن به ۲۲ اردیبهشت‌ماه و زمان اعلام شده توسط ترامپ برای احتمال خروج از برجام و همچنین بازی پلیس خوب و بد آمریکا و غرب بر سر برجام اظهارداشت: آقای ترامپ بر سر دو راهی قرار دارد که در نهایت باید وضعیت خود را تا ۲۲ اردیبهشت‌ماه مشخص و نظرش را اعلام کند.

نظر موافقان غربی حضور آمریکا در برجام

این کارشناس مسائل آمریکا با بیان اینکه از یک طرف اروپایی‌ها و موافقان برجام در داخل آمریکا قرار دارند که در بین این موافقین برجام چهره‌هایی مثل دنیس رایس که صهیونیستی است حضور دارد، اما موافق ادامه حضور آمریکا در برجام هستند، تصریح‌کرد: این گروه می‌گویند اگر آمریکا از برجام خارج شود معلوم نیست توافق بهتری در دسترس باشد.

وی بر همین اساس اضافه کرد: این گروه حرفشان با ترامپ این است که اگر شما درباره سانست کلاز یا بند‌های غروب که طی آن برخی از محدودیت‌ها از روی ایران بعد از هشت سال برداشته می‌شود، دغدغه دارید این محدودیت‌ها تا سال ۲۵_۲۰۲۰ هست و الان نیاز نیست بخواهیم دغدغه آن زمان را داشته باشیم.

ایزدی با تأکید بر اینکه حرف امانوئل مکرون و افراد دیگر این است که در نهایت تا سال ۲۵_۲۰۲۰ در برجام بمانیم و بعد همه با هم خارج شویم، زیرا الان خارج شدن، خیلی توجیه ندارد، افزود: آن چهار ستونی که مکرون گفت، یکی ستون هسته‌ای کوتاه‌مدت بود یعنی تا سال ۲۵_۲۰۲۰ در برجام بمانیم، ستون دوم و هسته‌ای بلند مدتشان این است که بعد از سال ۲۵_۲۰۲۰ همه با هم از برجام خارج شده و آن موقع دبه می‌کنیم.

این کارشناس مسائل آمریکا ستون سوم را موشکی و ستون چهارم را نیز منطقه عنوان کرد که در این حوزه‌ها هم معتقدند می‌شود تحریم اعمال کرد و توافق‌های جانبی داشت از این رو لازم نیست برجام از بین برود یا ترامپ از برجام خارج شود.

اقلیت مخالف حضور ترامپ در برجام معتقدند با فشار گسترده تا سال ۲۰۱۹ جمهوری اسلامی را سرنگون کنند

وی در ادامه این گفت‌وگو به گروه دوم که یک اقلیت هستند و برخی اطرافیان ترامپ را شامل و درحال حاضر نیز پست گرفته‌اند، اشاره و تصریح کرد: این گروه می‌گویند چرا ما تا سال ۲۵_۲۰۲۰ صبر کنیم و اگر فشار گشترده به ایران بیاوریم می‌توان تا سال ۲۰۱۹ یا ۲۰۲۰ جمهوری اسلامی را سرنگون کرد، از این رو می‌گویند از برجام خارج و فشار‌ها را گسترده کنیم، اما اگر سرنگونی صورت نگرفت، به دلیل اینکه تحریم‌های گسترده ایران را ضعیف کرده، می‌شود امتیاز‌های بهتری گرفت و دوباره ایران پای میز مذاکره می‌آید.

ایزدی یادآورشد: این گروه معتقدند این بار مثل زمان اوباما نیستیم که مشخصا روی موضوع هسته‌ای کار کنیم، بلکه روی موضوع منطقه و موشکی نیز کار می‌کنیم و در آن حوزه‌ها هم امتیاز می‌گیریم، درواقع امتیاز‌هایی که در برجام گرفته‌اند برایشان مزه کرده و علاقمند شده‌اند.

این کارشناس مسائل آمریکا در عین حال به اظهاراتی که برخی افراد در درون دولت می‌زنند مبنی بر اینکه برجام منطقه‌ای می‌خواهیم اشاره و اضافه‌کرد: برجام منطقه‌ای یعنی همانطور که در برجام هسته‌ای امتیاز دادیم، در منطقه هم امتیاز گستره می‌توانیم بدهیم از این رو برداشت طرف مقابل از سخنان برخی مقامات در داخل این است پس چرا امتیاز نگیریم؟ در حالی که می‌شود از دولت فعلی امتیار گرفت.

مکرون نقش پلیس خوب را ایفا می‌کند

وی با بیان اینکه الان آقای ترامپ باید تصمیم بگیرد و سر این دوراهی قرار دارد که به کدام سمت برود، افزود: در بحث پلیس خوب و بد هم باید گفت: الان آقای مکرون پلیس خوب شده و می‌گوید در برجام باشید و بعضی دیگر که اقلیت هستند می‌گویند از برجام خارج شویم، اما درنهایت هدف دو گروه ایجاد فشار و تحریم‌های بیشتر بر روی ایران است و فقط یک اختلاف نظر وجود دارد، گروه دوم معتقدند که می‌شود حکومت جمهوری اسلامی را سریع‌تر سرنگون کرد، اما گروه اول و اکثریت معتقدند که معلوم نیست جمهوری اسلامی را بتوان سرنگون کرد و همین توافق را داشته باشیم، چون اگر خارج شویم معلوم نیست توافق بهتری باشد.

تصمیم ترامپ خروج از برجام باشد «خروج سخت و خروج نرم» پیش رویش قرار دارد

ایزدی درباره اینکه آیا ترامپ درنهایت از برجام خارج خواهد شد یا خیر، اظهارداشت: ترامپ اعلام نکرده که چه تصمیمی خواهد گرفت از این رو الان نمی‌توانیم پیش‌بینی کنیم؛ اما اگر بخواهد خارج شود، یک خروج سخت و یک خروج نرم وجود خواهد داشت، در خروج سخت اینگونه است که در روز ۲۲ اردیبهشت می‌گوید از برجام خارج می‌شوم و مسئولیت آن را هم می‌پذیرد، تحریم‌ها را تعلیق نکرده و سعی می‌کند تحریم‌های ثانویه آمریکا و سازمان ملل را سریع برگرداند.

وی درباره خروج نرم نیز خاطرنشان کرد:، اما در خروج نرم در ۲۲ اردیبهشت‌ماه تعلیق تحریم‌ها را متوقف می‌کند، اما مسئولیت خروج از آن را نمی‌پذیرد و همه تحریم‌ها را یک‌باره برنمی‌گرداند، بازده زمانی می‌دهد که اروپایی‌ها به ایران فشار بیاورند که وی در خروج جدی است، تحریم‌ها را تمدید نکرده و وقت می‌دهد تا باز امتیاز بگیرد؛ گزینه دیگر هم این است که تحریم‌ها را ادامه داده و وقت بیشتر بدهد و فعلاً در برجام بماند، اما اینکه به کدام سمت می‌رود باید دید چه تصمیمی خواهد گرفت.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink