برای کودکتان هزارتوی کاغذی بسازید و با تیله بازی کنید


سرویس سبک زندگی لاو: قبلا در ساختنی آموزش ساخت بازی توپ و هزارتو را یاد گرفته اید. اگر دنبال نسخه ساده تر این بازی می گردید، ساخت هزارتوی کاغذی را تجربه کنید. این هزارتو داخل بدنه ساعت و از جنس کاغذ و فوم ساخته می شود. برای ساخت هزارتوی کاغذی نیاز به مهارت یا ابزار خاصی ندارید و هزینه ساخت هم بسیار کم است. این مطلب را به نقل از ساختنی بخوانید.

 

برای کودکتان هزارتوی کاغذی بسازید و با تیله بازی کنید

 

مهمترین مزیت ساخت بازی هزارتو این است که خودتان بازی را طراحی می کنید و می توانید درجه سختی آن را مطابق دلخواه تان تنظیم کنید. با تغییر تعداد سوراخ ها یا تغییر جای آن ها در هزارتو می توانید رد کردن تیله و رساندن آن به مقصد را ساده تر یا سخت تر کنید.

گام اول: وسایل مورد نیاز

 

برای کودکتان هزارتوی کاغذی بسازید و با تیله بازی کنید

 

قاب ساعت دیواری
فوم کاردستی
خمیر پلیمری
قیچی
خط کش
چسب مایع
پانچ طرح دار
دریل

گام دوم: کفی هزارتو را ببرید

برای کودکتان هزارتوی کاغذی بسازید و با تیله بازی کنید

 

قاب ساعت دیواری که ما انتخاب کردیم از یک فریم خارجی، شیشه و یک فریم داخلی (که مکانیزم ساعت را نگه می دارد) تشکیل می شود. قاب ساعت دیواری معمولا با پیچ مونتاژ بسته می شود و باز کردن آن بسیار ساده است. هزارتو جای فریم داخلی را می گیرد و شیشه و فریم خارجی به آن وصل می شوند. سعی کنید صفحه اعداد را از بدنه جدا کنید. اگر صفحه جدا نشد می توانید فوم کفی هزارتو را روی این کاغذ بچسبانید. برای ساخت کفی هزارتو، ساعت را روی فوم یا مقوا بگذارید و دورش را با مداد بکشید. این دایره باید داخل فریم جا بگیرد و بنابراین باید قطرش را کمی کاهش بدهید. بعد از اینکه قطر مناسب را پیدا کردید، دایره ای که روی فوم کشیده اید را ببرید.

گام سوم: دیواره ها را آماده کنید

 

برای کودکتان هزارتوی کاغذی بسازید و با تیله بازی کنید

 

برای ساخت دیواره های هزارتو باید دو نوار فومی با رنگ متفاوت را بهم بچسبانید. ضخامت نوارهای فومی می توانند متفاوت باشند اما ضخامت پیشنهادی ما برای ترکیب دو نوار فومی ۳ تا ۴ میلیمتر است. نوارهای فومی را با چسب سفید بهم بچسبانید و بعد از خشک شدن چسب، آنها را به عرض یک سانتیمتر ببرید.

گام چهارم: دیواره ها را اضافه کنید

 

برای کودکتان هزارتوی کاغذی بسازید و با تیله بازی کنید

 

ابتدا هزارتو را روی کاغذ طراحی کنید. طرح را روی کاغذ پررنگ و با مداد طراحی بکشید تا بتوانید با کشیدن کفی روی کاغذ، طرح را به کفی منتقل کنید. بعد از اینکه طرح را به کفی هزارتو منتقل کردید، می توانید دیواره ها را اضافه کنید. دیواره ها را در طول مناسب ببرید و آنها را به کفی هزارتو بچسبانید.

گام پنجم: بامپرها را اضافه کنید

برای اینکه بازی با هزارتو جذاب تر بشود، می توانید چند مانع دیگر هم اضافه کنید. ما بامپرهای فومی را برای اینکار انتخاب کردیم. این بامپرها را با پانچ طرح دار (یا با دست) ببرید و به کف هزارتو بچسبانید.

گام ششم: پل ها را اضافه کنید

با خمیر پلیمری چند پل هم بسازید و آنها را در مسیرهای هزارتو قرار بدهید تا رد کردن تیله سخت تر بشود.

می توانید تیله بازی با هزارتو را هم از جنس خمیر پلیمری بسازید. ما یک توپ ۵ میلیمتری ساختیم و از آن برای بازی با هزارتوی کاغذی استفاده می کنیم.

گام هفتم: سوراخ ها را ایجاد کنید

با مداد محل سوراخ ها را روی هزارتو علامت بگذارید (اندازه و جای سوراخ ها یکی از عوامل اصلی تعیین کننده میزان سختی بازی هزارتو است). این علامت ها را با قیچی سوراخ کنید و مطمئن شوید توپ از آنها رد می شود.

گام هشتم: سوراخ ها را کامل کنید

حالا که هزارتو کامل شده، باید سوراخ های قاب ساعت را ایجاد کنید تا تیله کاملا از هزارتو رد بشود. کفی هزارتو را روی قاب ساعت دیواری قرار بدهید و جای سوراخ ها را رویش علامت بزنید. روی این علامت ها را با دریل سوراخ کنید، دوباره کفی را روی قاب ساعت بگذارید و مطمئن شوید سوراخ ها تراز هستند و توپ به راحتی از آنها عبور می کند.

گام نهم: شیار توپ را ایجاد کنید

روی هزارتو با شیشه پوشانده می شود و به همین خاطر باید روی دیواره قاب ساعت یک سوراخ برای رد کردن توپ ایجاد کنید. این سوراخ را طوری دریل کنید که هم فریم داخلی و هم فریم خارجی را سوراخ کند. اطراف سوراخ هم کمی چسب بزنید تا توپ به سمت سوراخ هدایت بشود.

گام دهم: هزارتو را مونتاژ کنید

یک ورق کارتنی به اندازه پشت ساعت ببرید و آن را پشت هزارتو بچسبانید. دور تا دور هزارتو را هم با کارتن بپوشانید تا توپ یا تیله داخل سوراخ بماند. در نهایت دیواره کارتنی هزارتو را رنگ کنید تا هزارتوی کاغذی زیباتر بشود.

هزارتوی کاغذی آماده است

 

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink