با وسایل دور ریختنی یک فانوس کاغذی زیبا بسازید


سرویس سبک زندگی لاو: اگر به دنبال یک چراغ یا یک وسیله دکوری برای تزیین میزتان هستید، ما یک ایده ارزان و خوب برایتان داریم. این فانوس کاغذی هم بسیار سریع درست میشود و هم برایتان مجانی تمام میشود. وسایلی که برای ساخت این فانوس نیاز دارید احتمالاً همین حالا در گوشه و کنار خانه تان بدون استفاده است. فانوس کاغذی ایده خوبی برای کاردستی است و بچه ها هم می توانند آن را بسازند. این نوع فانوس رومیزی است و نمی توانید آن را آویزان کنید اما با کمی تغییر می توانید آن را به یک فانوس آویزی تبدیل کنید. در ادامه این مطلب را به نقل از کاردستی بخوانید.

 

چطور فانوس کاغذی بسازیم

 

گام اول: وسایل و ابزار موردنیاز

وسایل موردنیاز

یک شیشه مربای خالی
سیم
شمع
ظرف شیرینی فویلی
کاغذ A4 (توصیه می کنیم از کاغذهای طرح دار یا حتی پارچه استفاده کنید)

ابزار موردنیاز

فندک
قیچی
پرگار
ابزار قلم کاری (یا ابزار مشابه)
خط کش
موکت برش
چسب
چسب نواری
کاتر
چاقوی لیزری

با وسایل دور ریختنی یک فانوس کاغذی زیبا بسازید

 

گام دوم: شیشه را اندازه بگیرید

ابتدا باید ارتفاع و محیط شیشه مربایی که می خواهید استفاده کنید را اندازه بگیرید.

با وسایل دور ریختنی یک فانوس کاغذی زیبا بسازید

 

گام سوم: طرح فانوس را بکشید

بعد از اینکه محیط شیشه را اندازه گفتید می توانید طراحی فانوس را آغاز کنید. محیط فانوس باید بیشتر از شیشه باشد تا بخوبی دور آن قرار بگیرد. به این منظور باید ۱ تا ۳ سانتیمتر به محیط شیشه اضافه کنید و کارتان را شروع کنید.

فرمول محاسبه محیط دایره را می دانید؟ 2πr . π عدد پی و r شعاع دایره است. چون محیط دایره را می دانید کافی است اعداد را در فرمول جایگزین کنید تا شعاع فانوس بدست بیاید. وقتی شعاع را بدست آوردید، با یک پرگار دایره بالای فانوس را بکشید. حالا باید یک دایره کوچکتر (شعاع این دایره باید ۵ میلیمتر کوچکتر از دایره فانوس باشد) داخل دایره فانوس بکشید. یک دایره ۵ میلیمتری هم در مرکز دایره ها بکشید. حالا فضای بین اولین و دومین دایره از داخل را به هشت قسمت تقسیم کنید و هشت پره به شکل پره های فن بکشید.

با وسایل دور ریختنی یک فانوس کاغذی زیبا بسازید

با وسایل دور ریختنی یک فانوس کاغذی زیبا بسازید

 

گام چهارم: بالای فانوس را بسازید

حالا دایره دوم از داخل را بیرون بیاورید. می توانید از چاقوی پرگاری یا کاتر معمولی استفاده کنید. حالا باید یک دایره از ظرف آلومینیومی ببرید. شعاع این دایره باید به اندازه شعاع فانوس باشد.

حالا دایره فلزی و دایره کاغذی را با چسب به هم بچسبانید. همانطور که در تصویر نهایی مرحله قبل دیدید، به ازای هر خط یک خط نقطه چین هم داخل دایره وجود داشت. باید با استفاده از ابزار کنده کاری (یا حتی سوزن) این نقطه چین ها را به دایره فلزی منتقل کنید و سپس با کاتر این خطوط را برش بزنید. با اینکار پره هایی که روی کاغذ کشیدید به دایره فلزی منتقل میشود.

یک دایره کوچک (با شعاع کمتر از ۵ میلیمتر) از قسمت های باقیمانده ظرف فویلی ببرید و یک فرورفتگی در مرکز آن درست کنید. حالا این دایره را در مرکز دایره فویلی بزرگتر بچسبانید. دقت کنید این دایره باید رو به بال چسبانده شود و ابعاد مناسبی داشته باشد چون این دایره محور فانوس است.

حالا باید دایره فلزی را داخل دایره توخالی بچسبانید. طرف برجسته دایره باید رو به بالا باشد چون بعد از تاکردن کاغذ برجستگی ها به سمت داخل قرار می گیرند.

 

با وسایل دور ریختنی یک فانوس کاغذی زیبا بسازید

 

گام پنجم: الگوها را بکشید و ببرید

حالا باید روی مستطیلی که دور شیشه قرار می گیرد و بدنه فانوس را میسازد، اشکالی که می خواهید را بکشید. دقت کنید که هرچثدر طراحی ها پیچیده تر باشند باید مدت زمان بیشتری را صرف بریدن آن کنید.

بعد از اینکه طرح های موردنظرتان را به کاغذ منتقل کردید باید الگو و کاغذ دور فانوس را ببرید. البته در این مرحله نباید محیط فانوس را ببرید چون ممکن است محیط فانوس بیشتر از اندازه گیری ها باشد.

با وسایل دور ریختنی یک فانوس کاغذی زیبا بسازید

 

گام ششم: قطعات فانوس را به هم بچسبانید

حالا باید مستطیلی که دایره طرح ها روی آن پیاده شده اند و دور شیشه را می پوشاند، ببرید. این مستطیل را لول کنید و ببینید دور شیشه را می پوشاند یا خیر.

همانطور که گفتیم ارتفاع این استوانه باید بیشتر از ارتفاع دایره باشد. بعد از اینکه از اندازه مناسب دایره مطمئن شدید، دایره فلزی را هم به استوانه بچسبانید. فانوس کاغذی آماده است و باید سایر قسمت های آن را بسازید.

گام هفتم: پایه را بسازید

ابتدا با استفاده از سیم فلزی یک یک فریم بسازید (مشابه چیزی که در تصاویر وجود دارد) که به اندازه بالای شیشه مربا باشد. سپس با استفاده از باقیمانده ظرف فلزی یک بشقاب برای شمع بسازید و اگر شمع تان بیش از حد بلند است آن را در اندازه مناسب ببرید. دقت کنید که طول شمع باید به اندازه ای باشد که شعله آن از شیشه بیرون نزند.

حالا شمع و بشقاب زیر آن را داخل شیشه مربا بگذارید. فریمی هم که با سیم بریده اید را به بالای شیشه وصل کنید.

فانوس کاغذی آماده است

فانوس کاغذی آماده است و می توانید هر وقت که می خواهید آن را روشن کنید. برای استفاده از فانوس باید شمع را روشن کنید و فانوس کاغذی که ساخته اید را روی فریم فلزی بالای شیشه قرار دهید. اگر بجای کاغذ ساده از کاغذ کادو یا کاغذ کادوی پارچه ای استفاده کنید، فانوس تان هم زیباتر میشود و دوام آن هم بیشتر میشود. میتوانید ار پارچه هایی که استحکام بالایی دارند هم استفاده کنید.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink