بازتاب صید اطلاعاتی «سگو»


سگو به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده است. به گزارش رادیو اروپای آزاد گونِن سِگِو اطلاعاتی را از فلسطین اشغالی از جمله «در حوزه انرژی، سایت‌های امنیتی، ساختمان‌ها و صاحبان شغل‌های سیاست و امنیتی اسرائیل به ماموران ایران داده و دو بار نیز شخصا به دعوت مقامات اطلاعاتی جمهوری اسلامی به ایران سفر کرده است.» همچنین یک بخش مهم دیگر از اتهامات اعلام شده علیه این وزیر پیشین، نگهداری و استفاده از تجهیزات مخفی کدگذاری شده برای رد و بدل کردن اطلاعات میان او و ماموران ایرانی بوده است.

روزنامه خراسان: رسانه‌های رژیم اشغال گر قدس در بازتاب اعلام بازداشت «سگو» وزیر سابق اسرائیلی که چند هفته است در بازداشت به سر می‌برد و اکنون برای او کیفرخواست صادر شده است، این موضوع را دستاوردی برای دستگاه اطلاعاتی ایران توصیف کردند. به گزارش ایرنا، وبگاه تایمز با اشاره به شوی تبلیغاتی «نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی درباره اسناد ادعایی هسته‌ای به‌دست آمده از تهران، نوشت: تنها چند روز پس از این نمایش، شاباک و پلیس اسرائیل سگو را به جرم «همکاری با یک کشور دشمن در زمان جنگ و جاسوسی علیه دولت اسرائیل» بازداشت کردند.

همچنین روزنامه «هاآرتص» نوشت: به کارگیری فردی در سطح سگو دستاوردی برای ایران و دستگاه اطلاعاتی این کشور است. این روزنامه با انتقاد از ضعف دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی ادامه داد: تنها یک اداره کوچک در پلیس این موضوع را فهمید و دو ماه به صورت سری روی آن کار کرد. کانال دهم تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اذعان کرد که آن چه به وقوع پیوسته است، دستاوردی برای ایران است.

اتهامات سگو چه مواردی بود؟
سگو به اتهام جاسوسی برای ایران بازداشت شده است. به گزارش رادیو اروپای آزاد گونِن سِگِو اطلاعاتی را از فلسطین اشغالی از جمله «در حوزه انرژی، سایت‌های امنیتی، ساختمان‌ها و صاحبان شغل‌های سیاست و امنیتی اسرائیل به ماموران ایران داده و دو بار نیز شخصا به دعوت مقامات اطلاعاتی جمهوری اسلامی به ایران سفر کرده است.» همچنین یک بخش مهم دیگر از اتهامات اعلام شده علیه این وزیر پیشین، نگهداری و استفاده از تجهیزات مخفی کدگذاری شده برای رد و بدل کردن اطلاعات میان او و ماموران ایرانی بوده است.

به گزارش تسنیم گفته می‌شود که سگو برای به دست آوردن اطلاعات مورد نیاز خود، با اسرائیلی‌های شاغل در بخش‌های نظامی، امنیتی و دیپلماتیک ارتباط برقرار می‌کرده و با این ادعا که منابع ایرانی در واقع تاجر و بازرگان هستند، تلاش می‌کرده تا بعضی از آن شهروندان را به آن منابع ایرانی متصل کند.
درخواست دادگاه اسرائیلی برای محرمانه ماندن بقیه پرونده سگو
به نوشته دبکا فایل دادگاه رژیم صهیونیستی طی دستورالعملی خواسته است بقیه جزئیات پرونده این وزیر سابق اسرائیلی محرمانه باقی بماند. آژانس اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل (شین بت) و پلیس اسرائیل می‌گویند که این وزیر سابق در ماه مه به گینه استوایی سفر کرده بود و از بازگشتن به اسرائیل خودداری می‌کرد. وی بنا بر درخواست پلیس به اسرائیل مسترد و بلافاصله برای بازجویی بازداشت شد. به گزارش رجانیوز، تایمز آو اسرائیل طی گزارشی تحلیلی نوشت: در این زمینه سال ها، افسران ارتش اسرائیل، مأموران موساد، دانشمندان برجسته و حتی یک عضو پیشین کنست، مشکوک یا محکوم به ارائه اطلاعات به ایران بوده اند که بعضی از آن‌ها احتمالا به امنیت ملی اسرائیل آسیب می‌رساندند، اما هرگز پیش از این یک مقام رسمی اسرائیلی در این سطح بالا متهم به کار کردن برای دشمن نشده است. تایمز آو اسرائیل می‌افزاید: اطلاعاتی که گونن سگو به آن‌ها دسترسی داشت، در صورتی که ایران برنامه ریزی برای حملات سایبری به زیرساخت‌های اسرائیل داشته باشد، ارزشمند خواهد بود.
واکنش مقامات اسرائیلی
بازداشت این وزیر اسرائیلی بازتاب گسترده‌ای در بین مقامات این رژیم هم داشت؛ آیلت شاکد وزیر دادگستری رژیم صهیونیستی در واکنش به اعلام این نیوز گفت: «اگر در دادگاه محکوم شود، سال‌های زیادی را باید در زندان تحمل کند.» مایکل اورن معاون وزارت خارجه این رژیم در توئیتر خود نوشت که گونن سگو با دشمن همکاری کرده است و باید به زندان بیفتد. همچنین زیپی لیونی وزیر خارجه پیشین و نماینده فعلی کنست در صفحه شخصی توئیتر خود درباره این مقام بازداشت شده نوشت: «او نه راست‌گرا و نه چپ‌گرا بود. او منحرف بود.»
وزیر اسرائیلی: هدفم کمک به اسرائیل بود!
در همین حال وزیر انرژی اسبق رژیم صهیونیستی که هم اکنون در بازداشت به سر می‌برد، به بازجویان خود در زندان گفته که هدف او گول زدن ایرانی‌ها و سپس بازگشت به اسرائیل به عنوان یک قهرمان بوده است. به گزارش جروزالم پست سگو به مدت ۹ روز در سلول انفرادی یکی از زندان‌های شین بت (آژانس امنیت داخلی اسرائیل) محبوس بوده و حق تماس با وکلای خود را نیز نداشته است.
احتمال صدور مجازات اعدام برای سگو
به گزارش فارس مقامات وزارت دادگستری و چند وکیل معتبر می‌گویند که اگر گونن سِگِو در پرونده جاسوسی برای ایران گناهکار شناخته شود، احتمالا با مجازات اعدام یا حبس ابد مواجه خواهد شد؛ بنابراین گزارش اتهامات مطرح شده علیه این مقام پیشین، می‌تواند او را با مجازاتی فراتر از سه سال حبسی که حدود یک دهه گذشته تحمل کرد، مواجه کند. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل» یک مقام وزارت دادگستری رژیم صهیونیستی می‌گوید احتمال محکوم شدن سگو به اعدام وجود دارد، اما اگر چنین چیزی تایید شود، «مجازات بی‌سابقه‌ای» برای جاسوسی خواهد بود. همزمان حییم ناتیو عضو پیشین شاباک نیز ادعا کرد که به احتمال زیاد، سگو همدستان دیگری نیز دارد و روش کار او همین مسئله را نشان می‌دهد.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink