ایران و عراق مبادلات دلاری ندارند


درپی اعلام سخنگوی دولت عراق مبنی بر اینکه “این کشور به استفاده از دلار در مبادلات مالی خود با ایران پایان می‌دهد”، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اعلام کرد: ایران و عراق رابطه دلاری با یکدیگر ندارند و مبادلات تجاری بر اساس ریال یا دینار است و مبادلات بانکی از سوی بانک مرکزی به گونه‌ای نیست که بخواهد روابط دلاری آن را تحت تاثیر قرار دهد.

ایسنا: یحیی آل اسحاق، در ارتباط با اظهارات برخی مقامات دولت عراق مبنی بر پایان یافتن مبادلات دلاری ایران و عراق به دلیل تحریم و فشار‌های وارده از سوی آمریکا و نیز برخی اظهارات مطرح شده پس از این موضع‌گیری در مورد سرنوشت مبادلات تجاری و پولی ایران و عراق اظهار کرد: متاسفانه برخی مقامات سیاست دولت عراق به دلیل انتخابات پیش رو نه به عقبه پولی ایران و عراق اتیشن می‌کنند و نه آتیه پولی این کشور را در نظر می‌گیرند.

وی با تاکید بر اینکه روابط استراتژیک پولی و سیاست ایران و عراق بلندمدت است، اظهار کرد: حجم مبادلات پولی ایران و عراق سالانه ۱۲ میلیارد دلار است که قرار بر این شده در سال جاری به ۲۰ میلیارد دلار نیز افزایش یابد. به طور حتم چنین صحبت‌های سیاست خللی در مبادلات پولی و تجاری ایران و عراق ایجاد نمی‌کند و آینده پولی دو کشور روشن است.

آل اسحاق در ادامه با بیان اینکه مبادلات پولی و بازرگانی جاری ایران و عراق به قوت خود باقی است و با برخی موضع‌گیری‌های سیاست کوتاه‌مدت دچار آسیب نمی‌شود، اظهار کرد: عربستان به عنوان یک دشمن برای ایران قصد دارد با پرداخت هزینه در این کشور نفوذ پولی داشته باشد و هزینه‌هایی که تاکنون برای داعش پرداخت می‌کرده و کشته‌ها و شهدای بسیاری را در کشور عراق به جای گذاشته، این بار با هزینه‌کرد به صورت یارانه پولی در این کشور نفوذ کند.

وی ادامه داد: ما علاوه بر وجود دشمنانی همچون عربستان که به پشتوانه آمریکا سعی دارد روابط تجاری و پولی ایران و عراق را تحت تاثیر قرار دهد، رقبای کاری نظیر ترکیه و چین نیز داریم، اما با این رقبا مشکلی نداریم و مسائلی که اخیرا به وجود آمده، به این دلیل است که عربستانی‌ها قصد دارند با پول خود در حوزه پولی در کشور عراق نفوذ کنند و متاسفانه افرادی نیز وجود دارند که به دلیل مسائل سیاست به آتیه عراق ایده نمی‌کنند.

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با تاکید بر اینکه بنیان‌های اساسی اقتصاد ایران و عراق بلندمدت است، گفت: حرف‌های انتخاباتی برخی از مسئولان عراقی اشتباهی است که از سوی این افراد رخ می‌دهد و آن‌ها به آینده پولی این کشور اتیشنی ندارند. ایران از نظر پولی مزیت‌های فوق العاده‌ای را برای عراق دارد و به دلیل نزدیکی به این کشور از لحاظ جغرافیایی هزینه پروژه‌های عمرانی این کشور را کاهش می‌دهد. علاوه بر این سرمایه‌گذاری‌های بلندمدتی در این کشور از سوی ایران صورت گرفته است و سالانه حدود دو میلیون گردشگر از ایران به عراق می‌روند و دو میلیون گردشگر از عراق به ایران می‌آیند.

آل اسحاق افزود: در بخش‌های مختلف نظیر مواد غذایی، مصالح ساختمانی، خدمات فنی – مهندسی و سرمایه‌گذاری‌های پولی نیز تعاملات مطلوبی بین دو کشور برقرار است و برخی از افراد سیاست نمی‌توانند در مورد مبادلات پولی ایران و عراق را تصمیم بگیرند و نگاه سیاست را در این حوزه دخیل کنند.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink