اوپک باید به طرح کاهش تولید نفت پایبند باشدنیوزستان فارس: بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت ایران در گفتگو با نیوزستان CNN آمریکا اعلام کرد ایران احتمال دارد با افزایش تولید نفت اوپک و هم‌پیمانانش موافقت کند.

زنگنه توضیح داد نوع موافقت به این شکل است که کشور‌هایی که در حال حاضر براساس طرح کاهش تولید نفت بیش از سهم اعلام شده تولید خود را کاهش داده‌اند به شرایط قبل برگردند.

کشور‌های عضو اوپک، روسیه و چند کشور دیگر با «طرح کاهش تولید نفت» موافقت کرده بودند که براساس آن تولیدشان را روزانه ۱.۸ میلیون بشکه کاهش دهند. این اقدام برای کاهش میزان عرضه و افزایش قیمت نفت انجام می‌شد.

در حال حاضر تعدادی از کشور‌ها نظیر عربستان علیرغم اینکه تولید نفت ونزوئلا و لیبی نیز کاهش یافته تولید نفتشان را بیش از آنچه که در طرح کاهش تولید نفت تعیین شده بود کاهش داده‌اند.

زنگنه گفت: طی ماه‌های گذشته میزان پایبندی به طرح کاهش تولید نفت به ۱۵۰ درصد هم رسیده است و در حال حاضر نیازی به توافق یا تصمیم‌گیری جدیدی در اوپک وجود ندارد تنها باید این میزان پایبندی را به همان ۱۰۰ درصد برسانیم.

منابع اعلام کرده‌اند در صورتیکه میزان پایبندی کشور‌های تولیدکننده نفت به همان ۱۰۰ درصد برگردد یک میلیون بشکه نفت بیشتر به بازار تزریق خواهد شد.

نشست روز جمعه اوپک قرار است درباره سیاست‌های این سازمان به ویژه با وضعیت جنگ تجاری که بین آمریکا و چین به وجود آمده تصمیم‌گیری شود.

زنگنه گفت: اعضای اوپک در حال حاضر در حال مذاکره برای برگرداندن تعهدات کشور‌ها به همان سهم تعیین شده در طرح کاهش تولید نفت است و آن‌ها در نشست می‌توانند روی همین موضوع توافق کنند.

براساس طرح کاهش تولید نفت که کشور‌های اوپک و غیراوپک توافق کرده‌اند تولید نفت این کشور‌ها روزانه ۱.۸ میلیون بشکه قرار بود کاهش یابد، اما در این میان برخی کشور‌ها نظیر عربستان برای اینکه قیمت نفت بالاتر برود تولیدشان را بیشتر کاهش داده‌اند.

تأکید زنگنه وزیر نفت ایران این است که اگر این کشور‌ها به همان سهم تعیین شده در طرح کاهش تولید نفت برگردند نیازی به توافق جدید در نشست روز جمعه اوپک نخواهد بود.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink