اما و اگرها قرداد نفتی هندی‌ها با ایران


نیوزستان فارس: به نقل از نیوزستان رویترز طی گزارشی اعلام کرده است واردات نفت هند از ایران ممکن است در ماه ژوئن کاهش پیدا کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از خروج از برجام رسما اعلام کرد می‌خواهد با بازگرداندن تحریم‌ها به فروش نفت ایران فشار وارد کند.

اما با این حال طبق آمار کشتیرانی واردات نفت هند از ایران در ماه مه ۱۰.۲ درصد نسبت به ماه پیش از آن رشد کرد و حدود ۴۵ درصد بالاتر از مدت مشابه سال گذشته بود که عمده علت آن سفر وزیر نفت ایران به هند و ارائه تخفیف‌های قابل اتیشن در بخش حمل و نقل به این کشور بود.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند، هفته گذشته اعلام کرد این کشور تا زمان مشخص شدن وضعیت تحریم‌های آمریکا دست نگه داشته و منتظر خواهد ماند.

با این حال شرکت ریلاینس اینداستریز هند اعلام کرده است خرید نفت از ایران را متوقف می‌کند. تصمیم شرکت ریلاینس به تنهایی موجب کاهش ۱۵ درصدی خرید نفت هند از ایران می‌شود.

پالایشگاه‌هایی که تمایل به تداوم خرید نفت از ایران دارند، با بی میلی شرکت‌های کشتیرانی و بیمه‌ای بین المللی برای حمل و پوشش بیمه‌ای محموله‌های نفتی ایران به دلیل تحریم‌های جدید آمریکا مواجه اند. اگر تانکری برای حمل نفت ایران و پوشش بیمه‌ای مورد نیاز در دسترس نباشد، تجارت نفتی دو کشور به صورت اجتناب ناپذیری کاهش خواهد یافت.

نحوه پرداخت پول نفت ایران نیز به یک مشکل جدی برای دو کشور تبدیل خواهد شد. هند و ایران بدون دسترسی به سیستم مالی آمریکا باید راه‌های جایگزینی را برای نقل و انتقال پول نفت پیدا کنند. در طی هفته‌های گذشته چند بانک هندی به مشتریان خود اعلام کرده اند که تا قبل از اجرای تحریم‌ها باید به معاملات مالی با ایران خاتمه دهند.

با این شرایط ایران ماه میلادی گذشته سومین صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق و عربستان سعودی بود و امارات متحده عربی نیز جای ونزوئلا را به عنوان چهارمین صادرکننده بزرگ نفت به این کشور گرفت.

به نظر می‌رسد که تجارت نفتی ایران و هند در دوران تحریم ها، ادامه خواهد یافت، اما نه در سطح فعلی. شرکت‌های هندی که دارای روابط تجاری با ایران هستند، اکنون باید برای ادامه تجارت با این کشور بر چالش‌های دشواری غلبه کنند.

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink