آموزش آسان برای کاشت گل مارگریت


سرویس سبک زندگی لاو: گل مارگریت بومی جزایر قناری و در اصل نوعی داودی است، ولی از نظر ویژگی‌های بوته، گل و … از داودی متمایز است. گیاهی علفی دائمی و اغلب با قاعده چوبی است و گاهی بصورت یکساله کشت می‌شود. از نوع گل بریده، برای حاشیه کاری و کاشت در گلدان استفاده می‌شود.

نام فارسی مارگریت

نام لاتین Paris daisy
نام علمی Argyranthemum frutescense
خانواده Asteraseae

گیاهشناسی:

گل مارگریت بومی جزایر قناری و در اصل نوعی داودی است، ولی از نظر ویژگی‌های بوته، گل و … از داودی متمایز است. گیاهی علفی دائمی و اغلب با قاعده چوبی است و گاهی بصورت یکساله کشت می‌شود. از نوع گل بریده، برای حاشیه کاری و کاشت در گلدان استفاده می‌شود. برگ آن مانند داودی بوی خاصی نمی‌دهد. وسط گل کاملا نمایان است و به رنگ سفید یا زرد روشن است. گل به رنگ سفید، زرد و صورتی با سایه‌هایی از صورتی آبی و پرتقالی مشاهده می‌شود.

زمان گلدهی:

بسته به نحوره کاشت و مراقبت، از اردیبهشت تا آبان ماه گل ظاهر می‌شود. در باغچه عمدتا گلدهی آن تابستان است.

خاک:

به خاک سبک با زهکشی کامل نیاز دارد. در محل آفتابی باید کشت شود. در مناطقی که دما تا ۵- درجه کاهش می‌یابد. باید از خاکپوش زمستانه استفاده کرد.

آبیاری:

سعی کنید در بین فواصل آبیاری سطح خاک تا حدودی رطوبت خود را از دست بدهد و سپس گیاه را آب دهید. رطوبت بیش از اندازه خاک در ابتدا منجر به ریزش برگ‌های گیاه می‌شود سپس ریشه‌ها خواهند پوسید و تمامی گیاه از بین خواهد رفت. کمبود آب نیز منجر به چوبی شدن ساقه‌های پایینی گیاه می‌شود و برگ‌های پایینی گیاه خواهند ریخت؛ بنابراین با فرارسیدن تابستان و افزایش گرمای هوا میزان آبیاری این گیاه را افزایش دهید، اما باز هم یادآوری می‌شود که در آبیاری گیاه زیاده روی نکنید.

افزایش:

با بذر و تقسیم بوته و قلمه ساقه افزایش می‌یابد. زمان کاشت بذر مانند بقیه چند ساله‌ها اواسط تابستان است. نشا در بهار یا پاییز منتقل شده و در تابستان گل می‌دهد. اگر بوته‌ها جابه جا نشوند در تابستان سال دوم گل بیشتری میدهند. پس از آن بهتر است بوته‌ها جابه جا شوند.. تقسیم بوته در اسفند یا فروردین انجام می‌شود.

کاشت:

می‌توان بذر‌ها را قبل از اتمام آخرین سرمای سال، در محیط داخلی منزل کاشت و یا صبر کرد که سرمای هوا کاملا برطرف شود و سپس به شکل مستقیم بذر‌ها را در مکان اصلی کاشت. از مخلوطی سبک با زهکش خوب همانند مخلوط خاک معمولی+ خاک برگ+ شن که البته قبل از استفاده الک شده باشند می‌توان استفاده کرد. الک کردن مخلوط خاک منجر به یکسان شدن بافت آن خواهد شد. همچنین به جای مواد یاد شده از هر نوع مخلوط دیگری که بافت سبکی دارد می‌توان استفاده کرد. مخلوط کاشت را قبل از کاشت بذر‌ها به خوبی خیس و مرطوب کنید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر‌ها حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است بذر‌ها برای جوانه زنی به نور نیاز دارند بنابراین آن‌ها را در خاک مدفون نکنید و در روز‌های اولیه کاشت از غبارپاشی و اسپری آب برای مرطوب کردن آنان استفاده کنید و بعد از جوانه زنی آنان می‌توان روش معمول آبدهی را بکار برید.

برداشت:

برداشت گل زمانی است که کاملا باز شده باشد.

دمای نگهداری:

در جایگاه با دمای ۴ درجه سانتیگراد به مدت ۲ تا ۳ روز قابل نگهداری است.

نور:

مارگریت برای بهترین رشد و گلدهی به مکانی با نور کامل آفتاب و به بیان دیگر حداقل روزی ۶ ساعت نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. این گیاه مکان‌هایی را با آفتاب مستقیم بعد از ظهر (مکان‌های جنوبی) را دوست دارد. محیط کم نور از جمله دلایل کاهش رشد و رنگ پریدگی برکسار و کاهش گلدهی و ریزش غنچه‌های گل این گیاه و علفی و کشیده شدن بیش از اندازه ساقه‌های گل این گیاه است. افتادگی ساقه‌ها و عدم تحمل وزن گل‌ها از دلایل عدم استحکام ساقه‌ها به دلیل کمبود نور است.

دما:

تحمل سرما در ارقام مختلف این گیاه متفاوت است. قسمت هوایی آنان با کاهش دما به زیر ۱۰ درجه به تدریج از می‌رود، اما قسمت زیرزمینی آن در برخی ارقام تا ۴- و در برخی دیگر ارقام تا ۲۰- درجه سانتیگراد می‌تواند دوام آورد. اگر گیاه را در فضای باز کشت کرده اید می‌توانید با فرارسیدن فصل زمستان ابتدا عمل قطع شاخسار هوایی گیاه از نزدیکی سطح خاک را انجام دهید. سپس لایه‌ای از موادی همانند خاک برگ یا کود پوسیده دامی بر روی زمین قرار دهید. این لایه ساقه‌های زیرزمینی و ریشه‌های این گیاه را از یخزدگی محافظت می‌کند. با گرم شدن هوا رویش ساقه‌های هوایی آغاز می‌شود و از نیمه بهار گلدهی گیاه آغاز می‌شود. بهترین دما برای گلدهی این گیاه حدود ۲۵ درجه سانیتگراد است و با گرم شدن بیشتر از اندازه هوا از گلدهی این گیاه کاسته میشود. به همین دلیل بهتر است که در طی تابستان‌های گرم مکانی نیمه سایه و نیمه آفتاب را برای این گیاه در نظر گرفت تا به گلدهی گیاه کمک شود.

منبع: کشتزار

این مطلب در اخبار. پست شده بود. شما میتوانید آن را به لیست علاقه مندی هایتان اضافه کنید. permalink